Rumianin odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Rumianin odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

- kategoria Aktualności, Wybitni rumianie
@Gazeta Rumska
Rumianin odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

30 sierpnia 2018 r., w przeddzień rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej miała miejsce podniosła uroczystość odznaczenia Krzyżem Wolności i Solidarności 47 zasłużonych opozycjonistów wobec dyktatury komunistycznej. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r.

Wśród osób w ten sposób wyróżnionych znalazł się rumianin – Roman Knop. W latach 70. pracował on jako elektromonter w Zakładach Radiowych "Radmor" w Gdyni. Od września 1980 r., jako członek NSZZ "Solidarność", został wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej. Aktywnie działał wówczas także na rzecz Społecznego Komitetu Budowy Pomników Ofiar Grudnia '70 w Gdyni.

Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemnej "Solidarności" w "Radmorze". Był drukarzem i kolporterem wydawnictw bezdebitowych. 20 kwietnia 1984 r. został zatrzymany pod zarzutem rozpowszechniania podziemnego "Tygodnika Mazowsze". 24 kwietnia osadzono go w Areszcie Śledczym w Gdańsku, gdzie przebywał do 31 lipca 1984 r. Z aresztu został zwolniony na podstawie ustawy o amnestii. Pomimo męczącego śledztwa pozostał niezłomny, a w akcie buntu wobec swoich prześladowców podjął głodówkę protestacyjną. Jak często później podkreślał, to wiara pozwoliła mu przetrwać ten trudny czas.

Podczas uroczystości w sali BHP, prezes IPN dr J. Szarek, nawiązał do obchodzonej w tym roku w Polsce rocznicy odzyskania niepodległości. Mówił, że gdyby nie poświęcenie takich ludzi jak nagrodzeni opozycjoniści, gdyby nie ich społeczny zryw, nie byłoby świętowania w wolnej Polsce. To poczucie patriotyzmu, odpowiedzialności za losy ojczyzny było od zawsze motorem napędowym działań niepodległościowych – czy to żołnierzy walczących pod wodzą J. Piłsudskiego w 1920 r., czy to robotników walczących o swoje prawa w latach '80. Inne były formy walki, lecz ten sam cel – pragnienie wolności, troska o losy Polski.

Ta troska jest widoczna w publicznej działalności Romana Knopa. Po swoich trudnych doświadczeniach nie zaprzestał aktywności politycznej, wręcz przeciwnie: trudy te go zahartowały. I choć władze komunistyczne tak bardzo chciały go złamać, nie poddał się. Po powrocie z więzienia dostał wilczy bilet w dotychczasowym miejscu pracy. Mając na utrzymaniu rodzinę, szybko musiał zdobyć nowe zatrudnienie. Dzięki ludzkiej życzliwości dostał pracę na stanowisku oświetleniowca w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie pracował w latach 1984-1991. Nie zaprzestał także działalności związkowej. Od 1989 r. do 1991 r. był w teatrze przewodniczącym Komisji Zakładowej "Solidarności". W latach 1991-2002 sprawował funkcję zastępcy burmistrza miasta Rumia. Był także radnym miasta Rumia oraz radnym powiatu wejherowskiego. Od roku 2003 prowadzi rodzinną firmę założoną od podstaw – Gospodarstwo Rybackie "Chomiec" w gminie Polanów. Dzięki tej działalności na terenach, gdzie panuje duże bezrobocie, kilkunastu ludzi znalazło zatrudnienie. Roman Knop nadal działa na rzecz lokalnej społeczności oraz aktywnie uczestniczy w polityce samorządowej.

Rumianin odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *