Nowy program termomodernizacji

Nowy program termomodernizacji

- kategoria Aktualności, Polityka
Nowy program termomodernizacji  Poseł na Sejm RP Jan Klawiter
Nowy program termomodernizacji
Poseł na Sejm RP Jan Klawiter

Do mojego biura poselskiego zwróciło się kilka osób z prośbą o szczegółowe informacje dotyczące rządowego programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych. W wielu miastach w Polsce mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Przekraczane są dopuszczalne normy pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki i tlenków azotu.

Zarówno samorządy, jak i poprzednie rządy, zwracały za mało uwagi na rozwiązanie problemu smogu. Problemy te przenoszą się bezpośrednio na poziom zdrowia społeczeństwa. Rząd premiera Morawieckiego postawił sobie jako jeden z priorytetów poprawę jakości powietrza. Jednymi z najbardziej efektywnymi działań w tym kierunku są: ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie budynków poprzez ocieplanie ścian, dachów, podłóg i modernizację przegród okiennych oraz wymianę źródeł ciepła na bardziej sprawne i o mniejszej emisji gazów zanieczyszczających powietrze. Można też, co jest najbardziej wskazane, przyłączyć się do sieci ciepłowniczej. Do tej pory mieszkańcy niezbyt chętnie uczestniczyli w programach termomodernizacyjnych ze względu na małe ulgi finansowe i długi czas zwrotu zainwestowanych pieniędzy. Obecnie, przy wzroście cen energii, sytuacja się zmienia. Dodatkowo planowane są dla mieszkańców zachęty finansowe. Np. osoby o dochodach powyżej 1600 zł miesięcznie będą mogły odliczyć 20% od dochodu przy obliczaniu podatku. Osoby uboższe będą otrzymywały bezzwrotne dotacje stosownie do wysokości dochodów.

Wszyscy mamy świadomość, że koszty ogrzewania budynków są bardzo wysokie. I byłoby nieracjonalne nie skorzystanie z przygotowywanych przez rząd programów. Budynki, które w ogóle nie podlegały termomodernizacji, mogą zaoszczędzić nawet 50% zużywanej poprzednio energii. Ponieważ program ten będzie się odbywał przy współudziale samorządów, warto na spotkaniach przedwyborczych z radnymi i kandydatami na burmistrza zapytać o ich plany dotyczące wsparcia termomodernizacji budynków indywidualnych.

W miarę jak program się będzie konkretyzował, będę informował o możliwości korzystania z tego programu.

 

Nowy program termomodernizacji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *