Relacja z Sejmu Dzieci i Młodzieży - Michał Skowroński z I LO w Rumi

Relacja z Sejmu Dzieci i Młodzieży - Michał Skowroński z I LO w Rumi

- kategoria Aktualności, Edukacja, Polityka
@Gazeta Rumska
Relacja z Sejmu Dzieci i Młodzieży - Michał Skowroński z I LO w Rumi

Relacja z Sejmu Dzieci i Młodzieży - Michał Skowroński z I LO w Rumi  Tegoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży stał pod wielkim znakiem zapytania. Co roku odbywał się 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka, natomiast w tym roku, z powodu strajku niepełnosprawnych, przeniesiono go na nieco inne święto, a mianowicie Światowy Dzień Turystyki, czyli 27 września.

Byłem uczestnikiem tego wydarzenia, gdyż razem z kolegą z klasy Rafałem Wężem zrobiliśmy kwalifikujący nas projekt dotyczący posła oraz księdza Bolesława Witkowskiego.
Tegoroczna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży była już XXIV sesją i odbyła się, jak co roku, w Warszawie, a dokładnie w sali plenarnej Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Spotkaliśmy się w liczbie 460 posłów, by zasiąść w sejmowych ławach oraz debatować nad przyjęciem uchwały dotyczącej „spopularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów Niepodległej”.

Mimo licznej grupy chcących wypowiedzieć się na mównicy sejmowej, udało mi się na nią dostać i wygłosić przemowę w temacie naszego członkostwa w Unii Europejskiej i tego, jak jesteśmy przez nią zniewoleni. Jest to niesamowite przeżycie, mówić do przyszłej „elity naszego narodu”. Polecam to każdemu młodemu człowiekowi, który chce w przyszłości zostać politykiem a może nawet posłem.

Pod koniec obrad przyjęliśmy uchwałę dotyczącą „spopularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów Niepodległej”, wyznaczyliśmy święto tych posłów na dzień 26 stycznia. Dzięki nam tego dnia będą odbywały się: biegi narciarskie, biegi na orientację, ogniska, kuligi, żywe lekcje historii, Wielki Test Wiedzy o Parlamentarzystach II Rzeczpospolitej, projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych na temat posłów oraz liczne wydarzenia kulturalne.

Uważam, że inicjatywy takie jak Sejm Dzieci i Młodzieży są bardzo ważne, gdyż właśnie dzięki nim nieletni mogą się wypowiedzieć, pokazać swoje poglądy oraz wiele się nauczyć. Wyjazd ten uważam za bardzo udany, gdyż mogłem zobaczyć, jak wygląda praca posła oraz budynek Sejmu. Mogłem się spotkać z wieloma znanymi osobistościami, takimi jak: Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć oraz wieloma innymi.

Michał Skowroński

Relacja z Sejmu Dzieci i Młodzieży - Michał Skowroński z I LO w Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *