Pamiętajmy o pomordowanych w Piaśnicy

Pamiętajmy o pomordowanych w Piaśnicy

- kategoria Aktualności, Historia
Pamiętajmy o pomordowanych w Piaśnicy

Las w Piaśnicy - niemy świadek jednej z największej zbrodni II wojny światowej. Pochłonął od 12 do 14 tys. ofiar: najznamienitszych synów i córek pomorskiej ziemi, pomordowanych przez Niemców w ramach akcji T4 pacjentów szpitali psychiatrycznych oraz przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej z głębi Niemiec. Gdyby te lasy umiały wydać z siebie ludzki głos, z pewnością byłby to płacz. Płacz, który trwałby do dziś.

Pamiętajmy o pomordowanych w Piaśnicy
Poseł na Sejm RP Jan Klawiter (po prawej), Prezes Stowarzyszenia Narodowa Rumia Tomasz Kłeczek (po lewej) podczas uroczystości.

Na miejscu zbrodni

W 79 rocznicę zbrodni w Piaśnicy, w pierwszą niedzielę października można było tu usłyszeć przede wszystkim modlitwę. Mieszkańcy Wejherowa i okolic oddali hołd pomordowanym. Wśród zebranych nie zabrakło władz samorządowych, reprezentacji okolicznych szkół, oraz organizacji patriotycznych takich jak Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy. Z Rumi, jak co roku, zjawiła się reprezentacja Stowarzyszenia Narodowa Rumia i Poseł na sejm RP Jan Klawiter.

W ostatnim czasie pamięć o tej wciąż mało znanej zbrodni staje się bardziej rozpowszechniana. Przyczyniają się do tego działania Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka, działającego przy parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla i bł. siostry Alicji Kotowskiej w Wejherowie. Swój wkład w upamiętnianie ofiar mają także liczni opiekunowie grobów. Są to różnego rodzaju organizacje, stowarzyszenia, firmy, drużyny harcerskie.

W komiksie

Ważnym wydarzeniem było wydanie historyczno-fabularyzowanego komiksu pt. "Las Piaśnicki" autorstwa Tomasza Meringa - wejherowskego artysty. Historia o zbrodni opowiedziana w tej nietypowej formie skierowana jest do młodszego czytelnika, a to przecież na popularyzowaniu historii właśnie wśród tej grupy powinno nam najbardziej zależeć. Komiks został też wydany w j. angielskim, a jak zapowiada autor - w trakcie opracowania jest już wersja niemieckojęzyczna. Artykuł na ten temat publikowaliśmy w lutym br.

"Widać wciąż potrzebna jest edukacja dotycząca historii II Wojny Światowej, informacji, kto ją rozpętał, kto zakładał obozy śmierci, kto jest winny ludobójstwa na skalę milionów niewinnych ofiar. W przygotowaniu jest angielskojęzyczna wersja mojego komiksu historycznego "Las Piaśnicki", który opowiada o początkach niemieckiego ludobójstwa podczas II Wojny Światowej. Przedstawiam aktualny projekt okładki angielskojęzycznej wersji mojego komiksu. Informacja na temat Piaśnicy pójdzie w świat." - informował Tomasz Mering

Pamiętajmy o pomordowanych w Piaśnicy  W październiku komiks został wystawiony na ekspozycji rozstawionej na wejherowskim Rynku. Wystawę oglądać można do 19 października.

Na dużym ekranie

Za przełom w kwestii popularyzacji wiedzy o zbrodni w Piaśnicy można uznać pierwszą jej ekranizację, która nastąpiła tej jesieni na "dużym ekranie" w filmie "Kamerdyner". Film ten nie jest co prawda poświęcony jedynie zbrodni w Piaśnicy, jednak wątek ten jest w nim silnie zaakcentowany. Pomimo, że wciąż pozostaje nam oczekiwać na porządną produkcję filmową poświęconą wyłącznie tej tematyce, to z pewnością "Kamerdynerowi" przyznać trzeba zasługi dla upamiętnienia ofiar.

Pamiętajmy o pomordowanych w Piaśnicy
Tomasz Kłeczek

Niezmiernie cieszy mnie, że odpowiednie instytucje znajdują coraz więcej sposobów na propagowanie wiedzy o tych tragicznych wydarzeniach. Zachęcam jednocześnie, byśmy również my rumianie mocniej niż dotychczas popularyzowali tą wiedzę wśród lokalnej społeczności, a zwłaszcza wśród młodzieży, by ta wzrastała w duchu poszanowania lokalnej historii i patriotyzmu. Wśród tragicznie pomordowanych nie brak przecież rumian, takich jak Hipolit Roszczynialski - przedwojenny wójt Rumi.

TK

Pamiętajmy o pomordowanych w Piaśnicy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *