Młodzi Baskowie w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Rumi

Młodzi Baskowie w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Rumi

- kategoria Aktualności, Edukacja
@Gazeta Rumska
Młodzi Baskowie w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Rumi

W dniach 29.09-06.10.2018 uczniowie III klas Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Rumi gościli grupę licealistów z Barakaldo w północnej Hiszpanii. Był to drugi etap wymiany: pierwszy miał miejsce w kwietniu tego roku, kiedy to nasi uczniowie wyjechali do Hiszpanii.

Młodzi Baskowie mieszkali w domach salezjańskich uczniów, w których poznawali codzienne życie polskich rodzin. Przez tydzień, wspólnie ze swoimi polskimi rówieśnikami, realizowali bogaty program przygotowany przez organizatorów wymiany, tj. nauczycieli  języka hiszpańskiego i języka angielskiego: Annę Jastrzębską i Joannę Delę oraz młodzież SLO.  Hiszpańscy uczestnicy wymiany zapoznawali się z polską kulturą i zwyczajami, poznawali okolice oraz uczestniczyli w wielu ciekawych działaniach integracyjnych.

Wszyscy uczestnicy wymiany młodzieży mieli możliwość wspólnego uczestniczenia we Mszy Św., mogli porozmawiać z wiceburmistrzem Rumi, zobaczyć bibliotekę "Stacja Kultura", zwiedzić Gdańsk, Gdynię i Sopot, a także były Obóz Koncentracyjny Stutthof. Baskijscy uczniowie mieli okazję spróbować polskich potraw: pierogów, żuru, gołąbków, a także namalować wzory kaszubskie na szkle. Dzięki wspólnym zabawom dowiedzieli się, że Maria Curie była Polką!

Zaplanowane działania umożliwiły uczniom kształtowanie relacji  polsko-hiszpańskich, budowanie przyjacielskich więzi, czego dowodem było wzruszające pożegnanie na lotnisku w Gdańsku. Zawiązały się wspaniale znajomości,  które zapewne będą pielęgnowane. A my, nauczyciele, myślimy już o następnej wymianie dla kolejnego rocznika salezjańskiego liceum.

Koordynator wymiany

Anna Jastrzębska

Młodzi Baskowie w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *