64 lata Rumi

64 lata Rumi

- kategoria Aktualności, Historia, Miasto
@Gazeta Rumska
64 lata Rumi

Z okazji urodzin na hali MOSiR odbyły się „64 sety na 64-lecie” miasta oraz sesja Rady Miejskiej, a w Parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza koncert z największymi arcydziełami muzyki klasycznej.

Rocznicowe sety to trwająca piętnaście lat tradycja, w której biorą udział uczniowie, samorządowcy i inne osoby związane z Rumią lub nawet Redą i Wejherowem. Za każdym razem „walczą” ze sobą niebiescy oraz czerwoni (w tym roku wygrali niebiescy 37 do 27), a potem wszyscy zgodnie kosztują tortu.

Również w MOSiR odbyła się nadzwyczajna sesja, w ramach której Andrzejowi Sadłowskiemu pośmiertnie został przyznany medal „Za zasługi dla miasta Rumi” (odebrali go przedstawiciele najbliższej rodziny). Wyróżniony kilkanaście lat zajmował się historią naszego miasta, przygotowując cykle artykułów na temat dziejów Rumi. Orędował za utworzeniem Muzeum Miasta Rumi, opracował dokumentację prac archeologicznych prowadzonych na terenie nieistniejącego kościoła w Starej Rumi oraz przy dawnej kaplicy Przebendowskich na Zagórzu. Zajmował się również modelarstwem (wiele razy zdobywał tytuł mistrza Polski, a w 1998 roku brąz na mistrzostwach świata) i przygotowywaniem makiet kolejowych. Zmarł 14 grudnia 2013 roku w wieku 65 lat.

Integralną częścią urodzin był koncert pięknych melodii z oper i musicali w Parafii pw. św. Józefa i Judy Tadeusza na Zagórzu. Tę część obchodów przygotował Marek Gerwatowski, wspólnie z artystami współpracującymi ze scenami całej Polski. Na pożegnanie występujący zagrali utwór... „Time to say goodbye”.

Rumia otrzymała prawa miejskie 7 października 1954 roku. W grudniu tego samego roku powołana została pierwsza Miejska Rada Narodowa, a przewodniczącym Prezydium został Jan Kłosiński. Liczba ludności wynosiła wówczas niewiele ponad 11 tys. osób (około 6,6 tys. w gromadzie Rumia i około 4,4 tys. w gromadzie Zagórze). Liczba 20 tysięcy mieszkańców została przekroczona w 1966 roku. W wydanym wtedy przewodniku krajoznawcy Franciszka Mamuszki o Rumi napisano, że „w związku z wciąż powiększającą się liczbą ludności rozwijało się budownictwo mieszkaniowe, koncentrujące się początkowo w zachodniej części miasta na terenie dawnego lotniska oraz po stronie północnej. Zespół wielkich bloków mieszkalnych, tzw. osiedle Zagórzanka, powstał w rejonie ulicy Dąbrowskiego, a w ostatnich latach pięć dużych bloków wzniesiono w rejonie ulicy Żwirki i Wigury. Na uwagę zasługuje także zbudowanie przy ulicy Mickiewicza dużego Stadionu Miejskiego, który oddano do użytku w 1963 r. Zbudowano też na Górze Markowca wyciąg narciarski o długości 222 metrów”.

Na koniec lat 70 Rumia liczyła sobie 26 tysięcy mieszkańców, na koniec lat 80 - 36 tysięcy. Pierwszym burmistrzem w 1990 roku został Tadeusz Wolski.

64 lata Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *