„Dzień dla Niepodległej” w „Iskierce”

„Dzień dla Niepodległej” w „Iskierce”

- kategoria Aktualności, Edukacja
@Gazeta Rumska
„Dzień dla Niepodległej” w „Iskierce”

W Przedszkolu Niepublicznym „Iskierka” w Rumi dzień 9 listopada 2018r. poświęcony był w całości obchodom z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Organizatorami uroczystości była grupa dzieci 6-letnich.

Z tej okazji cała przedszkolna społeczność, odświętnie ubrana, zebrała się w sali Ogników. Przygotowując się od kilku tygodni do tak ważnego w życiu Polaków wydarzenia starszaki wykonały zaproszenia, z pomocą wychowawcy uszyły flagi do występu oraz pomagały w przygotowaniu scenografii i tablicy pt. "Kocham Polskę". Grupa starszaków posadziła również „Dęby Niepodległości”.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor, która powitała wszystkich zebranych i podkreśliła rangę święta. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, śpiewały piosenki, które mówiły o umiłowaniu do Ojczyzny i dbałości o ojczysty język. Nie zabrakło inscenizacji, w której zaborcy podzielili między siebie polskie ziemie, zabierając do niewoli orła białego, a także postaci Wolności, która uwalnia Polskę i orła. Chwilą podniosłą dla dzieci było wręczenie Pani Dyrektor biało-czerwonego kwiatu. Urozmaiceniem występu był taniec dziewczynek z szarfami w kolorach białym i czerwonym, a także przemarsz z chorągiewkami w rytmie piosenki patriotycznej. W kulminacyjnym momencie cała przedszkolna społeczność odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11.11. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w zabawie „Jeden uśmiech więcej - jednoczymy Polaków.

Rodzice również mieli okazję obejrzeć występ swoich pociech. W godzinach popołudniowych cała sala wypełniła się, tym razem dorosłymi, gośćmi. W czasie patriotycznej inscenizacji na twarzach rodziców i opiekunów malował się zachwyt oraz duma, a w oczach wielu pojawiły się łzy. Goście zostali zaproszeni do wspólnego zaśpiewania z dziećmi hymnu narodowego, a także do zapisania na kartkach życzeń dla ojczyzny i umieszczenie ich w kapsule czasu.

Starszaki słowem, tańcem i piosenką uczciły jedno z najważniejszych wydarzeń dla nas, Polaków, oddały szacunek symbolom narodowym, hołd wdzięczności tym, którzy oddali życie za ojczyznę. Bogactwo działań pozwoliło na lepsze zrozumienie trudnego tematu przez najstarszych i najmłodszych przedszkolaków.

Wszyscy zgromadzeni, ubrani na galowo, z biało-czerwonymi kotylionami i wypiekami na twarzy oraz dreszczem emocji oglądali występ.  Uroczystość miała na celu kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych.

Jeanetta Szulc

 

 

 

 

„Dzień dla Niepodległej” w „Iskierce”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *