W Domu Kultury gadali wierszem

W Domu Kultury gadali wierszem

- kategoria Kultura, Miejski Dom Kultury, Rumscy artyści
@Gazeta Rumska
W Domu Kultury gadali wierszem
 

Druga edycja projektu „Wierszogadanie” dobiegła końca. Jury nagrodziło trzy osoby, a szczególnie wyróżniona została Jagoda Białogrodzka, która tym samym zwyciężyła.

Casting do „Wierszogadania” odbył się w październiku. Na deskach Miejskiego Domu Kultury swoje umiejętności zaprezentowało kilkadziesiąt osób mających od 14 do 62 lat i będących nie tylko mieszkańcami Rumi. Każdy mógł przedstawić ulubiony wiersz – własny lub czyjś. Oceniana była mimika twarzy, ruch sceniczny, dobór repertuaru, intonacja, sposób interpretacji oraz ogólne wrażenie artystyczne. Dziesięcioro uczestników zakwalifikowało się do drugiego etapu. Osoby te wzięły udział w warsztatach z dykcji, aktorstwa i interpretacji tekstu, które prowadziły Amelia Chilewska i Aga Skawińska. W tym czasie wszystkie osoby były obserwowane i oceniane przez specjalistki.

Finał „Wierszogadania” w reżyserii aktorki Aleksandry Lis odbył się 22 listopada i otrzymał nazwę „Leśmian nieznany” (rok temu poświęcony był twórczości Juliana Tuwima). Każdy z uczestników przedstawił krótką inscenizację opartą na wierszach Bolesława Leśmiana, po czym z koncertem zaprezentował się gość specjalny – Waldemar Rychły, który przygotował „Leśmiana po indyjsku”. Na śpiewano-mówionym występie klasyczna muzyka indyjska przeplatała się z poezją Bolesława Leśmiana oraz indyjskich poetów (projekt miał swoja premierę w 2016 w Warszawie, w kawiarni literackiej Antrakt podczas Światowego Dnia Poezji i od tego czasu prezentowany jest w kolejnych miastach). Z Waldemarem Rychłym wystąpili Elżbieta Rojek i Mandar Purandare.

Po koncercie przedstawieni zostali zwycięzcy „Wierszogadania”. To Jagoda Białogrodzka, Marzena Janik i Ewa Pasieczna. Panie otrzymały nagrody rzeczowe. Poza nimi w finale projektu wystąpili Anna Bufnal, Grzegorz Górski, Jakub Jaffke, Martyna Kuchnowska, Emilia Kulaszewicz, Katarzyna Lawryn i Wiktoria Sobota.

W Domu Kultury gadali wierszem