„Mamy rozkaz Cię utrzymać” - Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza. [ + KONKURS ! ]

„Mamy rozkaz Cię utrzymać” - Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza. [ + KONKURS ! ]

- kategoria Historia
@Gazeta Rumska
„Mamy rozkaz Cię utrzymać” - Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza. [ + KONKURS ! ]

28 listopada 1918 roku tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał rozkaz o utworzeniu Marynarki Polskiej. Data ta uważana jest za początek tworzenia, a według innych odtwarzania, polskiej Marynarki Wojennej. W setną rocznicę tego wydarzenia w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej otwarta została po wielu miesiącach przygotowań wystawa główna „Mamy rozkaz Cię utrzymać”.

Ekspozycja zaprojektowana przez Annę Bocek za pomocą multimediów oraz historycznych eksponatów przedstawia stulecie Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Została ona zbudowana na pierwszym piętrze nowoczesnej siedziby tej instytucji, o powierzchni blisko czterystu dwudziestu metrów kwadratowych.

Wystawa podzielona jest na dwie części. W pierwszej można obejrzeć pamiątki po marynarzach, którzy do polskiej floty wojennej przybyli z marynarek państw zaborczych - Rosji, Austro-Węgier i Niemiec. Są tu także modele okrętów i rzecznych statków uzbrojonych, służących pod polską banderą w dwudziestoleciu międzywojennym i podczas II wojny światowej. Z tego miejsca poprzez szyby olbrzymich okien można oglądać ekspozycję plenerową, ze stojącym na niej dawnym kutrem pościgowym Straży Granicznej „Batorym” - jedynym okrętem, któremu udało się w obliczu kapitulacji Helu przerwać niemiecką morską blokadę i dotrzeć do neutralnej Szwecji.

Następnie przechodzimy do tzw. części ciemnej. Tu, w półmroku, na ciemnych ścianach prezentowane są filmy. Za pomocą obrazu i napisów, przy wtórze morskich pieśni, ukazywana jest historia polskiej MW. Można tu zobaczyć i poznać życiorysy twórców naszej floty wojennej, wyświetlana jest także lista poległych. Historię można bardziej szczegółowo poznać, używając ekranów dotykowych. Zawarta tam treść dotyczy tworzenia oraz rozwoju naszej Marynarki od roku 1918 do czasów współczesnych. Są ludzie, okręty, przemysł, bazy morskie, szkolnictwo. Wszystkiego dopełnia tzw. oś czasu, pokazująca najważniejsze wydarzenia na przestrzeni dwudziestolecia międzywojennego. W przestronnej gablocie zaprezentowane są mundury używane przez polskich marynarzy w ciągu ostatniego stulecia. Ciekawostką jest mundur podoficera, artylerzysty z Kompanii Kleryckiej Baterii Stałej MW z Westerplatte z połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Przy pomocy stołu multimedialnego wybierany jest mundur, który podświetla się na wystawie, a jego opis pojawia na ekranie. Na ekspozycji jest również m.in. broń, pamiątki po marynarzach i bandery (m.in. mocno zniszczona z ORP „Garland”). Prócz tego, z dumą prezentujemy niedawno pozyskany przez Muzeum sygnet z rubinem po admirale Józefie Unrugu. A wszystko to w samym centrum Gdyni, tuż przy przepięknej plaży z widokiem na Zatokę Gdańską i Hel.

Zapraszamy serdecznie!

KONKURS!

Odpowiedz na pytanie konkursowe i zdobądź bilety do Muzeum!

Jaki chciałbyś obejrzeć eksponat w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni? Uzasadnij dlaczego.

Spośród wszystkich nadesłanych odpowiedzi Redakcja wybierze najciekawsze, które nagrodzi biletami do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Dla czytelników Gazety Rumskiej Muzeum przeznaczyło 3 bilety rodzinne oraz 2 pojedyncze.

Odpowiedzi prosimy wysyłać na adres redakcja@gazetarumska.pl.

 

„Mamy rozkaz Cię utrzymać” - Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza. [ + KONKURS ! ]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *