Poseł Śniadek (PiS) chciał koalicji z PO w Powiecie.

Poseł Śniadek (PiS) chciał koalicji z PO w Powiecie.

- kategoria Aktualności, Polityka
@Gazeta Rumska
Poseł Śniadek (PiS) chciał koalicji z PO w Powiecie.

W październikowych wyborach samorządowych Powiatu Wejherowskiego wygrało ugrupowanie „Wspólny Powiat” ze Starostą Gabrielą Lisius z 12 mandatami. PO uzyskała 9 mandatów, a PiS 8. Przez ostatnie 4 lata "Wspólny Powiat" rządził w koalicji z PiS, ale tym razem Poseł Janusz Śniadek (PiS) nalegał na koalicję PO-PiS.

P. Starosta zaproponowała byłemu wicestaroście powiatowemu p. Reclafowi kilka wariantów koalicji. Między innymi objęcie funkcji wicestarosty przez członka PiS, ale z poza rady. Kolejny wariant to przydzielenie stanowiska etatowego członka zarządu dla Witolda Reclafa. Propozycje te lokalny Przewodniczący PiSu odrzucił. W końcowych negocjacjach poseł Śniadek przedstawił radnym PiSu, koalicję z Platformą Obywatelską. Ten układ wyglądały następująco: PO 9 mandatów oraz PiS 8, co daje przewagę w radzie powiatu, gdzie starostą na powiat wejherowski miałby „warunkowo” zostać Józef Reszke – wieloletni starosta w powiecie, Szef struktur PO na powiat, a wicestarostą Witold Reclaf. Jednak nie wszystkim członkom PiS spodobała się ta propozycja.

"Podpisywałam lojalność wobec partii, ale PiSu a nie Platformy Obywatelskiej"

Trzy osoby z PiSu: Łucja Słowikowska, Genowefa Słowi oraz Ludwik Zegzuła zdecydowały się nie poprzeć tej propozycji. Jak sądzą, elektorat PiS wybierał swoich przedstawicieli za ich pracę oraz przekonania. Ich zdaniem zawarcie koalicji z PO w celu "ratowania posady" p. Reclafa, który - jak mówią - dbał tylko o siebie, byłoby zdradą wobec własnych wyborców. "Podpisywałam lojalność wobec partii, ale PiSu a nie Platformy Obywatelskiej" - wyjaśnia w oświadczeniu Łucja Słowikowska.

Po tej odmowie trójka radnych została wykluczona z klubu PiS. "(...) Przed głosowaniem wystąpił przedstawiciel klubu PiS, radny Bober, i przedstawił klub PiSu jako pięcioosobowy – wyczytując nazwiska bez naszej trójki" - relacjonuje Radna Łucja Słowikowska. Ostatecznie 3 wyrzuconych Radnych zostało rekomendowanych na stanowiska przez "Wspólny Powiat".

 

Poseł Śniadek (PiS) chciał koalicji z PO w Powiecie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *