Zapłacimy więcej za wywóz śmieci

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci

- kategoria Aktualności, Miasto
@Gazeta Rumska
Zapłacimy więcej za wywóz śmieci

Na ostatniej sesji Rady Miasta 13 grudnia br. zdecydowano o podwyżce opłat za wywóz śmieci.

Z dotychczasowych 11 zł na 15 zł za odpady segregowane, i z 19 zł do 40 zł za odpady niesegregowane. Jedną z motywacji był fakt, że okoliczne gminy wprowadziły już podwyżki, a przede wszystkim, że 7% mieszkańców miasta w ogóle nie nie segreguje śmieci. Drastyczna podwyżka opłat za odpady niesegregowane ma nakłonić do stałej segregacji oraz pełnić formę edukacji. I to kosztowną, bo ponad 100 procentową. Mówiono także o coraz większej ilości odpadów produkowanych przez mieszkańców oraz podniesieniu standardów odbioru odpadów komunalnych.

Zapłacimy więcej za wywóz śmieci

1 Comment

 1. na stronue urzedu miasta jest taki komunikat: Podczas ostatniej sesji (13 grudnia) radni podjęli m.in. uchwałę w sprawie metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wysokości tych opłat. Wiele czynników spowodowało, że Rumia jest zmuszona wprowadzić pierwszą od 2013 roku podwyżkę.

  Na konieczność podniesienia stawki za odbiór odpadów wpłynęło wiele czynników, a większość nie jest zależna od gminy. Najważniejszy z nich to: wzrost kosztów zagospodarowania odpadów w Eko Dolinie, co wynika z przepisów krajowych. Coraz więcej kosztuje także utrzymanie systemu i usług pokrywanych z tytułu opłaty śmieciowej, między innymi regularne opróżnianie ulicznych koszy, których wciąż przybywa.

  Nie bez znaczenia jest również rosnąca ilość odpadów produkowanych przez mieszkańców Rumi. Od 2014 roku wartość ta wzrasta średnio o 400 ton rocznie. Na wzrost kosztów wpływa także podniesienie standardu odbioru odpadów komunalnych.

  Wszystko to powoduje, że od 2013 roku koszty utrzymania systemu odbioru odpadów od mieszkańców wzrosły z około 3,6 mln zł do prawie 6 mln zł. Warto zauważyć, że od wprowadzenia nowego systemu, co nastąpiło 1 lipca 2013 roku, jest to pierwsza zmiana wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami w Rumi. Podczas gdy okoliczne gminy wprowadzały już podwyżkę w związku ze zwiększeniem kosztów odbioru odpadów (np. gmina Puck, Kolbudy, Pruszcz Gdański).

  Przez ponad 5 lat stawka pozostała na poziomie 11 zł miesięcznie od osoby za segregację, oraz 19 zł miesięcznie od osoby w przypadku braku segregacji. Od kwietnia 2019 roku opłata za odpady komunalne zbierane w sposób selektywny wyniesie 15 zł od osoby za miesiąc, natomiast jeśli będą one zbierane w sposób nieselektywny, kwota ta wyniesie 40 zł.

  Podwyżka ma mieć również wymiar ekologiczny i edukacyjny. Wyższa opłata ma skłonić mieszkańców, którzy do tej pory nie segregowali odpadów, by dokonywali takiej selekcji. Za niedotrzymanie wymaganego poziomu selektywnej segregacji odpadów gmina może zapłacić kary finansowe.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *