Zmiany w Budżecie Obywatelskim

Zmiany w Budżecie Obywatelskim

- kategoria Aktualności, Miasto
@Gazeta Rumska
Zmiany w Budżecie Obywatelskim  Fot. UM Rumia

Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego będzie opierała się już na nowych zasadach. Wprowadzono m. in. możliwość głosowania na papierowej karcie, ograniczono ilość projektów realizowanych przy szkołach i zwiększono kwotę na projekt inwestycyjny.

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, wprowadzamy zmiany w Budżecie Obywatelskim, które mają spowodować, że jeszcze więcej osób zaangażuje się w tworzenie projektów oraz weźmie udział w głosowaniu – podkreśla Ariel Sinicki, przewodniczący Rady Miejskiej.

Koszt zgłaszanego przez mieszkańców projektu inwestycyjnego do tej pory nie mógł przekraczać 250 tys. złotych. Obecnie kwotę zwiększono do 300 tys. Urzędnicy tłumaczą tę decyzję rosnącymi cenami robót i materiałów budowlanych. Zmianie ulegnie także czas trwania realizacji. Wydłużono go z 12 miesięcy do 2 lat. Taka decyzja zapadła, ponieważ w minionych latach w kilku przypadkach nie było możliwe zmieszczenie się w terminie.

Czasem zdarzało się, że z przyczyn niezależnych od miasta nie było możliwe zrealizowanie poszczególnych inwestycji w ciągu jednego roku. Mieliśmy już kilka takich przypadków, stąd wynika konieczność zamieszczenia tego zapisu – wyjaśnia przewodniczący Rady Miejskiej.

Kolejna ważna zmiana to ograniczenie ilości projektów szkolnych. Jest to problem, na który długo już zwracali uwagę niektórzy mieszkańcy. Do tej pory placówki oświatowe miały przewagę w głosowaniu. Po zmianach w jednym roku na terenach szkolnych zrealizowany będzie mógł być tylko jeden projekt - oczywiście ten, który uzyska największą ilość głosów. To niejedyna zmiana. Wybranie szkolnego projektu wiąże się z niemożliwością zgłoszenia kolejnego projektu dla danej placówki przez 2 lata.

Jeszcze jedna z bolączek mieszkańców została rozwiązana. W poprzednich latach wiele osób deklarowało, że chciało zagłosować, jednak nie mogło ze względu na błędy w systemie do głosowania. Sposób głosowania online wykluczał także osoby starsze, które nie używają komputera. Rozwiązaniem problemu ma być możliwość "tradycyjnego" głosowania w miejskich jednostkach, za pomocą papierowych kart.

Więcej informacji na temat nowego regulaminu będzie można znaleźć na stronie: www.rumia.budzet-obywatelski.org

Zmiany w Budżecie Obywatelskim

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *