Pobiegli "Wilczym Tropem" - ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW

Pobiegli "Wilczym Tropem" - ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW

- kategoria Miasto, Sport
@Gazeta Rumska
Pobiegli "Wilczym Tropem" - ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW

Około 700 biegaczy wzięło udział w Biegu "Tropem Wilczym", który zorganizowano w Rumi już po raz czwarty. Jest to jedna z form upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, a jednocześnie wydarzenie o charakterze sportowym i charytatywnym. Organizowany w naszym mieście bieg jest jednym z najliczniejszych w kraju.

Wydarzenie odbyło się w niedzielę 3 marca. Trasa wyniosła 1963 metry i biegła od Pomnika Armii Krajowej do hali MOSiR. Długość trasy to liczba symboliczna i odnosi się do daty 1963 roku, w którym zginął Józef Franczak ps. "Lalek", zwany często "ostatnim z Wyklętych".

W tym biegu zajmowane miejsce miało drugorzędne znaczenie. Najważniejsza była sfera symboliczna i chęć upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Medal otrzymał każdy uczestnik.

Każdy uczestnik, który wcześniej wyraził taką chęć, otrzymał koszulkę z wizerunkiem Antoniego Hedy (dowódcy oddziałów partyzanckich ZWZ i AK). Wśród uczestników były osoby w każdym wieku. Najmłodszy uczestnik to półroczny Leon, a najstarszą okazała się 82-letnia Jadwiga. Z kolei najliczniejsze rodziny, które pobiegły dla Wyklętych, liczyły po 5 i 6 osób. Wszystkie te osoby otrzymały podarunki od przewodniczącego Rady Miasta Ariela Sinickiego, burmistrza Michała Pasiecznego oraz Dyrektor MOSiR Jolanty Król.

W Polsce i za granicą w biegu uczestniczyło około 80 tys. osób. Organizacji wydarzenia podjęły się organizacje patriotyczne oraz urzędy miast w 365 miejscach. Za granicą bieg zorganizowano m. in. w Wilnie, Sydney, Melbourne, Wiedniu, Londynie, Chicago czy Nowym Yorku.

Organizatorami rumskiego biegu są: MOSiR Rumia, SALOS Rumia, Fundacja Wolność i Demokracja, Urząd Miasta Rumi oraz The North Event. Honorowy patronat nad ogólnopolską inicjatywą objął prezydent RP Andrzej Duda, a nad rumską edycją przewodniczący Rady Miejskiej Ariel Sinicki.

Fot. UM Rumia

Pobiegli "Wilczym Tropem" - ZDJĘCIA UCZESTNIKÓW

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *