Pomaszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Pomaszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

- kategoria Aktualności
@Gazeta Rumska
Pomaszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]  Fot. Marcin Bruniecki

Rumski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się już po raz czwarty. Celem inicjatywy jest upamiętnienie żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Obchody zorganizowane przez Stowarzyszenie Narodowa Rumia, Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolską i kibiców Orkana rozpoczęły się 1 marca uroczystą mszą świętą w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w intencji ojczyzny i za Żołnierzy Wyklętych. Następnie o godz. 19:00 zgromadzeni wyruszyli w stronę pomnika AK.

Na czele marszu stanęli członkowie grupy rekonstrukcji historycznej "Jurandowcy - Powstańcy Wileńscy", ubrani w polskie mundury z września '39 oraz Gryfa Pomorskiego. Podczas przemarszu z głośników wybrzmiewały patriotyczne utwory oraz słowa przybliżające sylwetki poszczególnych Żołnierzy Wyklętych. "Inko, Inko - patrzysz z nieba. Zachowałaś się jak trzeba!"; "Armia Wyklęta - Rumia Pamięta"; "Bóg, Honor i Ojczyzna"; "Cześć i chwała bohaterom"- to niektóre z haseł, jakie zgromadzeni spontanicznie skandowali podczas przemarszu.

Pod pomnikiem Armii Krajowej delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Odśpiewano także Hymn Narodowy i odmówiono modlitwę za dusze żołnierzy. Uroczystość poprowadził Tomasz Kłeczek (prezes Stowarzyszenia Narodowa Rumia) wraz z Maciejem Wiewiórką (działaczem społecznym i prawnukiem Mieczysława Szymanowskiego ps. "Wampir"). Wśród zgromadzonych obecni byli m. in. Michał Urbaniak (Ruch Narodowy), Monika Trocka (Młodzież Wszechpolska), Radna Powiatu Wejherowskiego Łucja Słowikowska, Poseł na Sejm RP Jan Klawiter.

"To nie jest marsz narodowców. To jest marsz wszystkich tych, którzy pragną godnie upamiętnić żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Zapraszamy wszystkich - ponad podziałami" - mówił podczas przemarszu Tomasz Kłeczek (NR).

W obchodach faktycznie wzięli udział członkowie różnych organizacji społecznych  i politycznych, w różnym wieku. Przeważali jednak zwykli, niezrzeszeni mieszkańcy. Najmłodszym uczestnikiem marszu był 3-miesięczny Wojtek, a najstarszym żołnierz I Dywizji Pancernej generała Maczka Marian Konopa.

Podczas przemówienia przewodniczący zgromadzenia Tomasz Kłeczek odniósł się do obecnej wciąż w przestrzeni publicznej kłamliwej propagandy na temat Żołnierzy Wyklętych. Porównał ją do tej, jaką jego zdaniem stosuje się dziś do tak zwanych "środowisk narodowych".

Patrząc tu dzisiaj na Was, mogę śmiało odpowiedzieć na absurdalne oskarżenia o faszyzm, nazizm i nie wiadomo co jeszcze, za Zygmuntem Szendzielarzem Łupaszko:
„Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich!” - mówił przewodniczący.

Fot. Marcin Bruniecki:

Fot. Jacek Kłeczek:

Fot. GR

Pomaszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *