25 komitetów do eurowyborów [+ SONDAŻ]

25 komitetów do eurowyborów [+ SONDAŻ]

25 komitetów do eurowyborów [+ SONDAŻ]  Parlament Europejski

W poniedziałek 8 kwietnia minął termin dostarczania zgłoszeń komitetów wyborczych, chcących wystawić swoich kandydatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło 30 wniosków. PKW zarejestrowała 25 komitetów, jeden wezwała do usunięcia wady zgłoszenia, czterem odmówiła rejestracji.

Spośród 25 zarejestrowanych komitetów, 3 to komitety koalicji partii politycznych: KKW Polexit - Koalicja; KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; KKW Koalicja Europejska - PO, PSL, SLD, .N oraz Zieloni.

6 z nich to komitety wyborców - KWW Kukiz'15, KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski, KWW Konfederacja Polski Niepodległej - Niezłomni, KWW "Wspólnie dla Częstochowy", KWW Polskie Rodziny Razem.

Pozostałe 16 komitetów to KW partii politycznych - KW II Rzeczpospolita Polska, KW Alternatywa Społeczna, KW Piast - Jedność Myśli Europejskich Narodów, KW Jedność Narodu, KW Normalny Kraj, KW Odpowiedzialność, KW Partii Kierowców, KW Porozumienie Jarosława Gowina, KW Prawica Rzeczypospolitej, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Ruch 11 Listopada, KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi, KW Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" RP, KW Stronnictwa Pracy, KW Wiosna Roberta Biedronia, KW Związku Słowiańskiego.

KWW Ruch Odbudowy Polski został wezwany do usunięcia wady zgłoszenia, rejestracji odmówiono czterem komitetom: KWW Adam Lech Janowski, KWW Inżynierów i Techników Stowarzyszeń Naukowo Technicznych - Gospodarka, KWW Kamil Kołobycz i KW KORWiN.

Na kogo zagłosujesz w wyborach do Europarlamentu?

Pokaż wyniki

25 komitetów do eurowyborów [+ SONDAŻ]   Loading ...

Do 16.04. komitety miały czas na rejestrację w PKW list swoich kandydatów. Każdy komitet mógł zgłosić w jednym okręgu tylko jedną listę z minimum 5, a maksymalnie 10 nazwiskami. Kodeks Wyborczy wymaga przy tym umieszczenia przez KW na listach kandydatów co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Ponadto taka lista musi być poparta podpisami co najmniej 10 tys. wyborców, na stałe mieszkających w danym okręgu. Jeżeli KW zgłosi listy w co najmniej połowie okręgów, do pozostałych może wnieść listy bez konieczności dołączania do nich podpisów.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani na pięć lat. Według polskiej ordynacji, do PE może startować osoba z czynnym prawem wyborczym, która najpóźniej w dniu głosowania skończy 21 lat i od co najmniej pięciu lat stale mieszka w Polsce lub w innym państwie Unii Europejskiej. Głosować mogą pełnoletni polscy obywatele, a także obywatele Unii stale mieszkający w Polsce.

Mandatu posła do PE nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej albo senatora. Europoseł nie może być jednocześnie członkiem Rady Ministrów ani sekretarzem stanu, nie może zajmować stanowiska lub pełnić funkcji: prezesa NBP, prezesa NIK, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka KRRiT, ambasadora. Również zatrudnieni w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta lub w administracji rządowej (nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej) nie mogą sprawować funkcji europosła. Mandatu nie mogą również otrzymać sędziowie, prokuratorzy, urzędnicy służby cywilnej, funkcjonariusze policji i służby ochrony państwa. Kandydaci na europosłów z polskim obywatelstwem muszą złożyć oświadczenie lustracyjne.

W Polsce wybory do PE odbędą się 26 maja. Będziemy wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja, łącznie do zagospodarowania jest 705 mandatów.

Źródło: PAP; Sondaż własny

25 komitetów do eurowyborów [+ SONDAŻ]

2 Comments

  1. Sonda nie jest "zmanipulowana", może już ktoś oddał głos z tej samej sieci. Proszę spróbować zagłosować z domu lub po własnym transferze danych z komórki.

  2. Ta sonda jest zmanipulowana, nie można oddać głosu na wybrany komitet! Wyniki zostały opublikowane zgodnie z upodobaniami redakcji, a rzeczywiste poglądy czytelników nie są brane pod uwagę. Po co taka sonda?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *