Rumianie w służbie przyrodzie

Rumianie w służbie przyrodzie

Rumianie w służbie przyrodzie  Fot. Marcin Bruniecki GAZETA RUMSKA

Co najmniej 1,5 tysiąca małych sosen posadzili w okolicznym lesie mieszkańcy Rumi i osoby im towarzyszące. Nadleśnictwo Gdańsk zadbało o dojazd i sadzonki.

Akcja odbyła się w sobotę 27 kwietnia. Od godziny 10:00 rano pojedynczy chętni, całe rodziny i zorganizowane grupy – w tym harcerze – aktywnie spędzili swój czas wolny, angażując się w pomoc dla środowiska. Pod czujnym okiem leśniczych na obszarze 1,5 ha w Starej Pile zostały posadzone sadzonki sosny zwyczajnej. Każdy z uczestników po zasadzeniu drzewa otrzymał od Nadleśnictwa Gdańsk specjalny certyfikat, a po wytężonej pracy na wszystkich czekał poczęstunek.

Rumianie w służbie przyrodzie
mat. Lasy Państwowe / fb

Jeżeli w miejscach po usuniętych drzewach nie pojawia się naturalne odnowienie lasu, wtedy do akcji wchodzi człowiek. Odpowiednio posadzone drzewo będzie mogło zdrowo rosnąć i dzięki temu stworzyć las, dający przyszłym pokoleniom czyste powietrze oraz wodę – podkreśla Nadleśnictwo Gdańsk.

Wszystkie miejsca praktycznie były obsadzone, zostały jedynie miejsca jakieś pojedyncze, poza rzędami zrobionymi pługiem (…). Pogoda dopisała. Sadzonki były małe, urządzenie do sadzenia nieskomplikowane. Nie trzeba było łopatami, jak rok temu, walczyć z korzeniami wokół karp pozostałych po wyciętych drzewach” – pisze na swoim profilu społecznościowym jedna z uczestniczek, p. Teresa.

„Pod pilnym okiem Panów Leśniczych zostało posadzonych 1500 sadzonek sosny zwyczajnej na obszarze 1,5 ha w Starej Pile. Po wytężonej pracy czekał na wszystkich poczęstunek a później odpoczynek. Podziękowania należą się Nadleśnictwu Gdańsk za przygotowanie terenu i możliwość dojazdu na miejsce sadzenia. Choć zdecydowana większość mieszkańców przyszła piechotą, robiąc przy okazji spacer” – relacjonowała radna Beata Ławrukajtis.

Fot. Marcin Bruniecki GAZETA RUMSKA

Rumianie w służbie przyrodzie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *