Podziękowania z Nigerii dla parafii pw. Św. Józefa i Judy Tadeusza

Podziękowania z Nigerii dla parafii pw. Św. Józefa i Judy Tadeusza

Podziękowania z Nigerii dla parafii pw. Św. Józefa i Judy Tadeusza  fot. E. Dziecielska

Ksiądz proboszcz Tadeusz Gut oraz wierni parafii pw. Św. Józefa i Judy Tadeusza otrzymali życzenia oraz podziękowania płynące z nigeryjskiego Uyo.

Parafianie oraz anonimowy darczyńca wybudowali i wyposażyli szkołę podstawową dla około 500 dzieci. Jest to ogromne dzieło, które udało się osiągnąć w niespełna dwa lata. Poza budową szkoły, wierni zagórskiej parafii objęli pomocą stypendialną 58 najbiedniejszych dzieci – sierot i półsierot. W podziękowaniu mieszkańcy Uyo nazwali gmach szkoły imieniem głównego koordynatora, czyli księdza prałata Tadeusza Guta.

Oto list od Siostry Elżbiety Blok – misjonarki z Nigerii:

Uyo, 14 Kwiecień, 2019
Czcigodny Księże Prałacie, Drodzy Parafianie
Serdecznie pozdrawiam z Uyo. Już minęło dziewięć miesięcy od mojego powrotu z Polski. Czas mi szybko mija, bo wypełniony jest po brzegi rożnymi zajęciami. Było sporo pracy związanej z wykończeniem i wyposażeniem szkoły. Dzięki dobroci Księdza Prałata i ofiarności parafian z Rumi cel jest osiągnięty. Szkoła jest cudowna, pięknie wymalowana, elewacja zrobiona, agregat podłączony, mamy światło, wiatraki, prąd i nawet w moim biurze jest klimatyzacja. Co za luksus! W klasach nowe ławki, biurka dla nauczycieli, szafy, i tablice. W sali mamy nagłośnienie, duży ekran i projektor, dzieci oglądają filmy i różne programy edukacyjne. Jest super! Dla dzieci wielka radość, atrakcja i szansa rozwoju. Dla nauczycieli ogromne ułatwienie pracy, motywacja, nowe doświadczenia, bo jest nowoczesność, postęp i pomoce naukowe. Osobiście przestałam myśleć o emeryturze, bo zapał do służby jest spotęgowany. Stale uznajemy to za wielkie cud, którego Pan Bóg dla nas dokonał poprzez wielkie serce Księdza Prałata Guta tak ofiarne, hojne i zatroskane o drugiego człowieka w potrzebie. Widać, że postawa dobroci udzieliła się parafianom a także zainspirowała ofiarodawców z poza parafii do wsparcia tego wielkiego dzieła. Jest to godne podziwu, uznania i głębokiej wdzięczności. Wspólnie i z Bożą pomocą wszystko dokonało się. Wierzę, że trud, poświęcenie, ofiara, wyrzeczenie jest dla nas wszystkich błogosławieństwem i radością serca.

Na budynku istnieje duży, trwały napis:

Msgr. Thaddeus Gut Academic Block
UYO, NIGERIA – RUMIA, POLAND

Wskazuje on na głównego ofiarodawcę szkoły i relacje między Rumią, Polską a Uyo, Nigerią. Tablica upamiętniająca, gdzie będzie wypisana parafia i indywidualni ofiarodawcy, jest w trakcie przygotowania. Już niebawem będzie gotowa. Jest to ważne utwierdzenie na skale, bo dzięki temu poprzez pokolenia pamięć i modlitwy będą zanoszone do nieba za naszych dobrodziejów. Tak naprawdę mamy za co dziękować, duże pieniądze zostały zebrane i przesłane i dzięki temu prace postępowały szybko i solidnie. Czekamy teraz na przyjazd Nuncjusza, by nam uroczyście poświęcił nowy szkolny budynek. Uczniów w tym momencie mamy 496. Rodzice stale błagają, by przyjąć więcej dzieci i niestety muszę odmawiać. Zależy mi bardzo na wysokim poziomie nauczania, więc nie mogę przesadzić. Szybko rozchodzą się wieści o szkole, o stypendiach, podarunkach, dodatkowych zajęciach, atrakcjach, więc się nie dziwię, że zainteresowanie jest wielkie. Jestem powszechnie znana w całym mieście Uyo i stanie Akwa Ibom, a to jedynie dzięki RUMI. Trudno wymienić wszystko, czego Rumia dokonała dla Uyo, bo jest to litania bez końca. Tak ogólnie w imieniu dzieci, nauczycieli, rodziców i parafii chcę podziękować za szkołę, agregat, lodówkę, kopiarkę, komputer, klimatyzację, meble biurowe, wyposażenie klas, tablice, setki paczek z bardzo użytecznymi cudownościami, a nawet udział w zakupie samochodu. Co więcej, obrazy Bożego Miłosierdzia dla każdej parafii w diecezji, dzięki czemu kult się pięknie rozkrzewia. Zastanawiam się, jak mam dziękować, brakuje słów. Moi ludzie tutaj bez przerwy wyrażają uznanie i mówią: „May God bless you”, jest to życzenie Bożego błogosławieństwa dla wszystkich naszych przyjaciół, na każdy dzień. Dzieci nadal codziennie odmawiają modlitwy, a w czasie Mszy św. szkolnych nigdy nie zabraknie intencji za ofiarodawców. Tym wyrażamy nasza wdzięczność. Stokrotne Bóg zapłać.

Z okazji Świąt Paschalnych życzymy Księdzu Prałatowi, księżom posługującym w parafii i wszystkim parafianom pięknego świętowania. Niech zaduma nad tajemnicą Krzyża i Zmartwychwstania umacnia nasza wiarę i głębiej jednoczy nas z Bogiem. Radosnego Alleluja!

W imieniu tłumu moich ludzi – s. Elżbieta Blok, SSND

Elżbieta Dziecielska

Podziękowania z Nigerii dla parafii pw. Św. Józefa i Judy Tadeusza

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *