Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: Kiedy? Dlaczego?

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: Kiedy? Dlaczego?

- kategoria Motoryzacja
@Gazeta Rumska
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: Kiedy? Dlaczego?

Zapowiedziane 4 czerwca 2018 r. zmiany w wydawaniu nowych dokumentów, uprawniających do prowadzenia pojazdów mechanicznych, cały czas ulegają kolejnym przesunięciom.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, uruchomienie bazy danych trwa już od 2013 r. i tak naprawdę do końca nie wiadomo, kiedy nastąpi wdrożenie kolejnych części systemu CEPiK 2,0. Jednak już teraz nowy wzór prawa jazdy spędza sen z powiek kierowcom, którzy mają uprawnienia bezterminowe. Posiadacze praw jazdy z podaną datą ważności nie mają żadnych wątpliwości, kiedy należy je wymienić, bo to wynika z samego dokumentu. Całkiem inaczej wygląda kwestia bezterminowych praw jazdy, wydawanych do 18 stycznia 2013 r. W Ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami zapisane jest: „Prawa jazdy wydawane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym, na wniosek posiadacza prawa jazdy”. Co to oznacza? Właściwie nic. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, planowane zamknięcie prac nad szczegółami ustawy i bazy 2,0 nastąpi około 2026 r., po przeprowadzeniu dokładnej analizy, ile jeszcze praw jazdy jest do wymiany.

Często też pada pytanie: „Mam w starym dokumencie nieaktualny adres, czy wobec tego muszę go wymienić?” Posiadacze bezterminowego prawa jazdy miewają dylemat z wpisanym niewłaściwym adresem zamieszkania. Nowy wzór prawa jazdy nie zawiera już takiego zapisu. Czy jest to problem? Raczej nie. Prawa jazdy wydane przed 4 marca 2019 r. zachowują ważność i nie podlegają wymianie, nawet po zmianie adresu zamieszkania/zameldowania. Można zatem bez obaw jeździć, korzystając ze starego dokumentu z niewłaściwym aktualnie adresem. Można go także wymienić na nowy wzór, ale wówczas dokument przestanie być bezterminowy. Nie wykonujmy więc nagłych „manewrów”, nie wykazujmy nadgorliwości i śpijmy spokojnie.

Zbigniew Ignasiak

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: Kiedy? Dlaczego?

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: Kiedy? Dlaczego?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *