Odszedł Karol Gdanietz, więzień obozów Stutthof i Sachsenhausen

Odszedł Karol Gdanietz, więzień obozów Stutthof i Sachsenhausen

- kategoria Aktualności, Historia, Komunikaty
Odszedł Karol Gdanietz, więzień obozów Stutthof i Sachsenhausen  Karol Gdanietz, Reda, 15.11.2014; fot. Tomasz Kłeczek

12 maja 2019 roku zmarł Karol Gdanietz (jest również spotykana forma Gdaniec), były więzień polityczny niemieckich obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen. Był członkiem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręgu Pomorskiego Koła Sachsenhausen i Stutthof, a także działaczem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Związku Kombatantów II RP.

Odszedł Karol Gdanietz, więzień obozów Stutthof i Sachsenhausen
Karol Gdanietz, Reda, 15.11.2014; fot. Tomasz Kłeczek

Karol Gdanietz urodził się 6 grudnia 1924 roku w Tczewie (gdzie mieszkał do 1932 roku) w rodzinie polskiego kolejarza Franciszka i Anny Gdanietz. Miał ponadto pięcioro rodzeństwa. W okresie międzywojennym ukończył 6 klas szkoły powszechnej w Rumi, a później rozpoczął naukę w prestiżowym Gimnazjum Męskim im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. W tym czasie należał do Związku Harcerstwa Polskiego, gdzie uczył się poczucia obowiązku i szacunku do wartości – Boga, Honoru i Ojczyzny. Po wybuchu II wojny światowej, z niewiadomych przyczyn i ku swemu zaskoczeniu, został aresztowany w rodzinnym domu w Rumi przy ul. Mickiewicza przez funkcjonariuszy gestapo. Podejrzewano go o przynależność do konspiracji. Jak się później okazało, do grupy dyskusyjnej, do której należał piętnastoletni Karol, Niemcy wprowadzili zdrajcę. 4 czerwca 1940 roku, po zakończonym śledztwie, podczas którego był torturowany, wywieziono go, a następnie osadzono w obozie Stutthof (założony przez Niemców 2 września 1939), gdzie nadano mu status więźnia politycznego i numer 9 644. Po kilkumiesięcznym pobycie w obozie, 13 lutego 1941 roku przeniesiono go do KL Sachsenhausen, z którego został ewakuowany pod koniec kwietnia 1945 roku w kierunku Schwerina. Po wojnie wrócił do Polski.

Rozpoczął studia w Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł inżyniera leśnika. Swoje zawodowe życie związał z Lasami Państwowymi. Pracował między innymi w Rekowie, Bożym Polu, Gniewowie, Dębogórzu, Nadleśnictwie Wejherowskim i w Nadleśnictwie Gdynia Chylonia aż do emerytury. Przez wiele lat mieszkał w Redzie. Udzielał się w organizacjach kombatanckich, także często wyjeżdżał do Sachsenhausen, aby opowiadać niemieckiej młodzieży o swoich trudnych przeżyciach. Zapadła mu w pamięci szczególnie jedna scena: w ostatnie Boże Narodzenie w Sachsenhausen w roku 1944 był świadkiem zabicia więźnia oskarżonego o ucieczkę. To wydarzenie odcisnęło piętno w pamięci Karola Gdanietza. Był niezwykłym gawędziarzem, który w przystępny sposób przekazywał wiedzę o II wojnie światowej oraz swoje życiowe doświadczenia młodym ludziom z Trójmiasta i okolic. Współpracował również z Muzeum Stutthof, uczestnicząc w prelekcjach, projektach badawczych oraz uroczystościach. Karol Gdanietz był wielokrotnie odznaczany – między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Niedawno Konsulat Generalny Niemieckiej Republiki Federalnej w Gdańsku odznaczył go Krzyżem Zasługi na Wstędze.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 15 maja w kościele pw. Św. Wojciecha w Redzie Ciechocinie. Karol Gdanietz spoczął na Cmentarzu przy ul. Gniewowskiej.

Rodzinie składamy najszczersze kondolencje.

Spotkanie z Karolem Gdańcem w Redzie, zarejestrowane przez Stowarzyszenie Narodowa Rumia, 15.11.2014 r.

 

Odszedł Karol Gdanietz, więzień obozów Stutthof i Sachsenhausen

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *