Wybory do Parlamentu Europejskiego – jak zmieniło się nastawienie polityczne rumian?

Wybory do Parlamentu Europejskiego – jak zmieniło się nastawienie polityczne rumian?

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego - jak zmieniło się nastawienie polityczne rumian? Parlament Europejski

Za nami kolejne już wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy po raz czwarty głosowali, dokonując wyboru 52 eurodeputowanych, mających reprezentować nas za granicą. Zaskakująca była zarówno frekwencja, sięgająca ok. 46%, jak i wyniki.

W skali kraju wygrała partia Prawo i Sprawiedliwość, na którą zagłosowało 45,38% Polaków. Ok. 7% mniej głosów dostała Koalicja Europejska. Na tym, o dziwo, kończą się dwucyfrowe wyniki. Na trzecim miejscu plasuje się Wiosna z wynikiem 6,06%, za nią Konfederacja – 4,55%, Kukiz’15 – 3,69%, Lewica Razem – 1,24%, Polska Fair Play – 0,54%, Polexit – 0,06% i Jedność Narodu – 0,02%.

Jak w takim razie głosowali rumianie? Czy ich wyniki bardzo odbiegają od wyników ogólnopolskich? W województwie pomorskim prym wiedzie raczej środowisko skupione wokół Platformy Obywatelskiej i nie inaczej było tym razem. KE zdobyło w Rumi 52,33% głosów. Za KE uplasował się KW Prawo i Sprawiedliwość, z wynikiem 29,56%. Kolejne wyniki są już podobne do tych uśrednionych: Wiosna – 6,61%, Konfederacja – 5,06%, Kukiz’15 – 4,23%, Polska Fair Play – 1,31% i Lewica Razem – 0,90%. Oddano łącznie 19 513 głosów. Rumia może się również poszczycić w tym roku najwyższą w powiecie wejherowskim frekwencją. Do urn poszło 53,76% uprawnionych, przy średniej w powiecie 46,86%.

Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyło się w 2014 roku. Jak zmieniły się przez te lata poglądy rumian? Okazuje się, że wyniki przodujących partii były podobne. Nieco mniej głosów oddano na Platformę Obywatelską, bo 48,26%. Pamiętać trzeba jednak, że w tym roku w skład KE, prócz partii PO, weszły również między innymi: PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni. W 2014 roku KW Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło zbliżony do tegorocznego wynik – 28,58%. Trzecie miejsce, z wynikiem 7,40% zajęła Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikkego, czwarte zaś Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy, z wynikiem 6,03%.

Można więc wywnioskować, że nastawienie polityczne rumian zmieniło się niewiele. Mieszkańcy wciąż głosują na jedną z dwóch głównych partii wiodących w Polsce. Stałą, choć niewielką siłą, są wyborcy Janusza Korwin-Mikkego, który kilka lat temu startował z KW Nowa Prawica, w tym roku zaś z Konfederacji. Jednak mimo że procentowa ilość głosów była podobna, w tym roku, Konfederacja w skali kraju nie zdobyła ich wystarczającej ilości, by móc zapełnić swoimi ludźmi miejsca w Parlamencie Europejskim.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - jak zmieniło się nastawienie polityczne rumian?