Rozbudowa MOSiR-u i nowa siedziba MOPS-u – to plany Rumi

Rozbudowa MOSiR-u i nowa siedziba MOPS-u – to plany Rumi

- kategoria Aktualności, Miasto
Rozbudowa MOSiR-u i nowa siedziba MOPS-u - to plany Rumi

Miasto Rumia planuje realizację następnych miejskich inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Na celowniku tym razem znalazł się teren zlokalizowany przy ul. Topolowej. W przyszłości ma się tam pojawić nowa nawierzchnia drogowa, infrastruktura rekreacyjno-sportowa oraz rozbudowany plac zabaw.

Plany obejmują również modernizację MOSIR-u oraz stworzenie nowej siedziby MOPS-u. W zamian Rumia oferuje grunty, na których mogą stanąć kolejne budynki mieszkalne. Inicjatywą interesują się już przedsiębiorcy.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się 13 sierpnia w urzędzie miasta. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego miasto chce wybudować albo też rozbudować obiekty oraz infrastrukturę użyteczności publicznej, nie ponosząc kosztów finansowych. Inwestorzy, którzy zagwarantują opłacenie tych inwestycji, otrzymają w zamian określone korzyści.

Jakie to korzyści? Otóż przedsiębiorca, który na własny rachunek wybuduje osiedle mieszkaniowe, wraz z częścią usługową oraz infrastrukturą towarzyszącą, będzie czerpał dochody z tytułu najmu i sprzedaży tych lokali. Zanim to jednak nastąpi, strony będą musiały wspólnie przejść przez skomplikowaną procedurę.

Obecnie jesteśmy na bardzo wstępnym etapie, ponieważ dialog techniczny oznacza sprawdzanie rynku i zainteresowania firm deweloperskich. Muszę podkreślić, że jest to dość innowacyjne rozwiązanie w skali kraju, ponieważ jesteśmy chyba pierwszym samorządem, który w zamian za gminne działki chce zrealizowania pakietu inwestycji z myślą o mieszkańcach – podkreśla Mateusz Szulc. – Dialog może potrwać kilka miesięcy. Biorąc jednak pod uwagę sytuację finansową samorządów i chęć dalszego inwestowania w miejską infrastrukturę, PPP stanowi szansę na rozwój, więc zrobimy wszystko, żeby procedura zakończyła się sukcesem – dodaje kierownik Referatu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Istotnym elementem całego procesu jest zrównoważenie kosztów ponoszonych na cele publiczne z wartością nieruchomości przekazanych partnerowi na cele komercyjne. W okresie obowiązywania wieloletniej umowy partner prywatny będzie odpowiedzialny za bieżące utrzymanie obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury drogowej w ramach opłaty za dostępność. Obecnie taką formą współpracy zainteresowane są trzy podmioty.

Dla wszystkich firm prywatnych oraz samorządów partnerstwo publiczno-prywatne jest przyszłością. W przypadku Rumi jesteśmy na etapie zapoznania się z propozycją połączenia sił. Jeśli znajdziemy wspólny mianownik, to może wyjść z tego bardzo dobre przedsięwzięcie – podkreśla Maciej Żywno, pełnomocnik zarządu do spraw PPP Unibep SA.

Miasto dostrzega w PPP szansę na realizację kilku poważnych inwestycji, dlatego też został stworzony specjalny referat, którego jednym z celów jest budowa nowego urzędu w wariancie bezgotówkowym. Oznacza to, że miasto za wybudowany budynek zapłaci prywatnemu partnerowi działką, na której jest zlokalizowany obecny urząd.

Źródło: UM Rumia

Rozbudowa MOSiR-u i nowa siedziba MOPS-u - to plany Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *