Strażnicy miejscy z Rumi otrzymali nagrody i awanse

Strażnicy miejscy z Rumi otrzymali nagrody i awanse

- kategoria Aktualności, Miasto
Strażnicy miejscy z Rumi otrzymali nagrody i awanse

Czterech strażników miejskich otrzymało awans na wyższy stopień, a kilku innych nagrody pieniężne, dyplomy i podziękowania. Okazją do nagrodzenia był obchodzony 29 sierpnia Dzień Strażnika Miejskiego.

Oficjalna odprawa odbywała się w przeddzień święta, czyli 28 sierpnia w Miejskim Domu Kultury w Rumi. Komendant Roman Świrski złożył wiceburmistrzowi Marcinowi Kurkowskiemu meldunek, a następnie odczytał nazwiska strażników miejskich i pracowników jednostki nominowanych do awansów, wyróżnień oraz nagród.

Dzień Strażnika Miejskiego obchodzimy w Polsce 29 sierpnia, już od 22 lat. Związane jest ono z uchwaleniem ustawy określającej funkcjonowanie Straży Gminnej. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się oficjalne uroczystości, mające na celu uhonorowanie mundurowych. Tak też było w Rumi.

Strażnicy miejscy, którzy mogli pochwalić się sukcesami w swojej pracy, otrzymali nagrody i awanse. Oprócz tego, rozdano zestawy miejskich gadżetów.

Czterech strażników otrzymało awanse: inspektor Tomasz Bohm awansował na stopień starszego inspektora, specjalista Maciej Cyman otrzymał stopień starszego specjalisty, młodszy specjalista Konrad Tylutko został specjalistą, a młodszy strażnik Tomasz Stachowiak od teraz jest strażnikiem – wymienił komendant Roman Świrski. – Oprócz tego kilku strażników otrzymało nagrody pieniężne, dyplomy uznania i podziękowania – dodał.

Straż Miejska w liczbach

Straż Miejska w Rumi liczy sobie już prawie 29 lat. Powstała 1 listopada 1990 roku i od tego dnia czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców. Dziś jednostka liczy 22 strażników, wśród których jest 8 ratowników kwalifikowanej pomocy medycznej i 1 ratownik medyczny, 4 rzeczoznawców do pobierania próbek popiołu, 2 przewodników psów służbowych, 1 strażak oraz 1 specjalista z uprawnieniami do rozpoznawania broni, niewypałów i niewybuchów.

Strażnicy miejscy mają do dyspozycji 5 rowerów, 3 pojazdy służbowe oraz 2 psy. Radiowozy posiadają pełne wyposażenie ratownictwa medycznego, w tym 3 defibrylatory AED, które pozyskano ramach w Budżetu Obywatelskiego z 2016 roku. Wszyscy pracownicy Straży Miejskiej posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, co ułatwia współpracę z policją.

Często pojawiają się głosy, że Straż Miejska w Polsce jest niepotrzebna. Jak wygląda to w Rumi? Tylko w tym roku strażnicy zrealizowali 1200 patroli, ujawniając ponad 3050 wykroczeń. Ponadto od początku roku strażnicy 28 razy udzielili pomocy przedmedycznej. Uratowano również i wyciągnięto z wody nietrzeźwego mężczyznę, który wpadł do Zagórskiej Strugi, cudem nie doznając urazu kręgosłupa.

Inne działania

Zadaniem mundurowych jest również walka ze smogiem. Od 2018 roku uprawnieni strażnicy pobierają próbki popiołów do badań z pieców domowych. Działania te podejmowane są m.in. na wniosek mieszkańców, którzy podejrzewają, że w ich sąsiedztwie spalane są śmieci, szkodliwe substancje bądź tworzywa zanieczyszczające środowisko. Do zadań mundurowych należy też nadzór nad usuwaniem z miejskich ulic wraków pojazdów. Tylko w tym roku usunięto ich już 13.

Oprócz tego strażnicy wykonują wiele innych, nietypowych czynności, jeśli tylko działania te służą mieszkańcom np. pomagają przy rozruchu pojazdów, odwożą nietrzeźwych do miejsc zamieszkania albo pomagają przy transportowaniu osób niepełnosprawnych lub niewydolnych z powodu podeszłego wieku – podsumowuje Roman Świrski, komendant Straży Miejskiej w Rumi i jednocześnie zastępca prefekta wojewódzkiego Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego.

Na pomoc strażników mogą też liczyć szkoły i przedszkola. W części placówek oświatowych strażnicy miejscy prowadzą prelekcje z dziećmi, organizują i przeprowadzają konkursy oraz olimpiady. Zdarza się także, że komendant, na zebraniach i wywiadówkach, omawia działania profilaktyczne z rodzicami uczniów.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej kontrolują również prywatne posesje pod względem przestrzegania ustawy o ochronie środowiska. Prócz tego, dbają o odławianie i ratowanie zwierząt. Weryfikacja stanu oświetlenia i oznakowania ulic oraz kontrola miejsc, które z różnych względów uznano za niebezpieczne – to też obowiązki rumskich strażników.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Strażnicy miejscy z Rumi otrzymali nagrody i awanse

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *