Budżet Obywatelski Rumia 2020 – który projekt wygra?

Budżet Obywatelski Rumia 2020 – który projekt wygra?

- kategoria Aktualności, Komunikaty
Budżet Obywatelski Rumia 2020 - który projekt wygra?

Zakończył swoje prace zespół weryfikacyjny. Poznaliśmy już listę projektów, które wybierane będą w tegorocznym głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim! A to oznacza, że już za kilka dni każdy z nas będzie mógł wybrać, w jaki sposób miasto ma wydać 1,5 miliona złotych

Budżet obywatelski, nazywamy również budżetem partycypacyjnym. Jest to demokratyczny proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Oznacza to, że najpierw mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji. Następnie projekty, które weryfikację już przeszły, poddaje się pod głosowanie, w którym biorą udział mieszkańcy.

I tak mieszkańcy Rumi mogli zgłaszać swoje projekty od 1 do 30 kwietnia. Z nich wyłoniono 43 projekty, zakwalifikowane do Budżetu Obywatelskiego 2020. W tym roku wpłynęło prawie tyle samo koncepcji prospołecznych co inwestycyjnych.

Projekty prospołeczne i inwestycyjne

Projekty mogą dotyczyć wyłącznie spraw, które mieszczą się w zakresie działań i zadań własnych Gminy. Przewidywana kwota z budżetu Miasta Rumi na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego wyniesie 1 500 000 złotych brutto. W tym: 1 200 000 złotych brutto – na realizację projektów inwestycyjnych, których wartość jednostkowa nie może przekroczyć kwoty 300 000 złotych brutto, w tym maksymalnie jeden projekt szkolny oraz 300 000 złotych brutto – na realizację projektów prospołecznych, których wartość jednostkowa nie może przekroczyć kwoty 50 000 złotych brutto.

Projekty prospołeczne to inaczej projekty przyczyniające się do poprawy warunków życia i funkcjonowania mieszkańców lub dotyczące wydarzeń o charakterze prospołecznym. Wśród projektów, na które będziemy mogli już niedługo zagłosować, są między innymi:

 • Sterylizacje i kastracje zwierząt właścicielskich;
 • Szybka rehabilitacja pourazowa dla Rumian aktywnych zawodowo oraz dzieci i młodzieży posiadającej kartę sportowca;
 • Stacja Jazzik;
 • Aktywni po 60-tce;
 • Kids Design- warsztaty projektowe z nauką języka angielskiego dla dzieci w wieku 6-14 lat;
 • Przez ruch do zdrowia od juniora do seniora.

Natomiast wśród projektów inwestycyjnych, czyli inaczej remontowych, są takie projekty, jak:

 • Fontanna pływająca w Parku Starowiejskim;
 • Remont nawierzchni jezdni ul. Wejhera w Rumi wraz z budową kanalizacji deszczowej;
 • Parking ogólnodostępny przy zbiegu ulic Katowickiej i Gdańskiej;
 • II ETAP – Kompleks sportowo-rekreacyjny na skrzyżowaniu ul. Kostki Napierskiego i Kilińskiego – Wybudowanie placu zabaw wraz z ogrodzeniem i oświetleniem w roku 2020;
 • Oaza zdrowia – Tężnia solankowa przy ul. Różanej;
 • Chodnik wraz ze ścieżką rowerową przy ul. Pomorskiej.

Zasady głosowania

Rumianie zagłosować będą mogli na stronie https://rumia.budzet-obywatelski.org od 9 do 23 września . Każdy mieszkaniec miasta Rumi może oddać jeden głos na projekt inwestycyjny i jeden głos na projekt prospołeczny.

Budżet Obywatelski Rumia 2020 - który projekt wygra?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *