Stacja Kultura świętowała swoje 5. urodziny

Stacja Kultura świętowała swoje 5. urodziny

Stacja Kultura świętowała swoje 5. urodziny

Trudno sobie wyobrazić świętowanie urodzin bez prezentów i atrakcji okolicznościowych, dlatego też Stacja Kultura corocznie przygotowuje, z myślą o swoich gościach, niespodzianki. I tak 11 września gwiazdą 5-lecia istnienia rumskiej biblioteki była Hanna Śleszyńska, aktorka teatralna i filmowa, która oczarowała publiczność recitalem.

Podczas środowego koncertu można było usłyszeć m.in. hity musicalowe z repertuaru Lizy Minnelli, piosenki ze spektaklu „Criminale Tango”, a także utwory z tekstami Adama Nowaka czy Wojciecha Młynarskiego. Sala zapełniła się właściwie do granic, a wśród słuchaczy trudno było znaleźć kogoś, kogo recital całkowicie nie pochłonął.

Świętowanie nie mogło obyć się bez urodzinowego tortu oraz życzeń i podarunków, które wspólnie złożyli dyrektorowi biblioteki Krystynie Laskowicz wiceburmistrz Piotr Wittbrodt i przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki.

Pięć lat temu dostaliśmy niepowtarzalną szansę na stworzenie nowej biblioteki. Wykorzystaliśmy tę szansę najlepiej, jak to było możliwe – zapewnia Krystyna Laskowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. – Stacja Kultura to miejsce piękne, nowoczesne i przyjazne mieszkańcom. Miarą sukcesu są świetne wyniki czytelnictwa, wypełniony kalendarz wydarzeń oraz frekwencja. Nagrody i wyróżnienia sprawiły, że jesteśmy rozpoznawalni w całej Polsce, a nawet na świecie. Często odwiedzają nas goście zagraniczni. Stacja Kultura stała się miejscem spotkań mieszkańców, a także ważnym miejscem na mapie turystycznej Rumi.

To nie koniec świętowania

Do tej pory w ramach urodzinowych wydarzeń Stacji Kultura występowali m.in. śpiewacy i tancerze flamenco, góralscy jazzmani „Vołosi” oraz śpiewacy operowi „Tre Voci”. W tym roku miejska biblioteka przygotowała kulturalną perełkę – recital Hanny Śleszyńskiej. Wstęp był bezpłatny, ale obowiązywały wejściówki.

To jeszcze nie wszystko. Jak podkreślają pracownicy Stacji Kultura, celebrowanie tegorocznych urodzin trochę się przedłuży. W październiku bowiem do rumskiej biblioteki zawitają kolejni goście, a wśród nich Grupa Filmowa Darwin, czyli porywający, pełni energii młodzi aktorzy, tworzący jeden z najbardziej profesjonalnych kanałów na polskim YouTube.

Jak to wszystko się zaczęło?

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, początkowo jako gminna jednostka, powstała 1 grudnia 1948 roku w prywatnym mieszkaniu. Od tego czasu jej główna siedziba zmieniała się kilkukrotnie, a ostatecznie przeniosła się na dworzec kolejowy, gdzie od 2014 roku funkcjonuje pod nazwą Stacja Kultura, podbijając serca zarówno czytelników, jak i mieszkańców biorących udział w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych.

Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Tym samym zapoczątkowała ona trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne. Jednostka, poza działalnością biblioteczną, organizuje rozmaite wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty oraz różne zajęcia dla dzieci i seniorów.

Tylko w 2018 roku z usług Stacji Kultura skorzystało prawie 13 tysięcy aktywnych czytelników, wypożyczonych zostało ponad 171 tysięcy książek, a organizowane przez placówkę wydarzenia przyciągnęły 17 tysięcy uczestników. Filie miejskiej biblioteki odnotowują łącznie ponad 12 tysięcy odwiedzin każdego miesiąca, a strona internetowa ponad 100 tysięcy wejść.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Stacja Kultura świętowała swoje 5. urodziny

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *