Moc atrakcji z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Moc atrakcji z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

- kategoria Aktualności, Imprezy w mieście, Sport, Stacja Kultura
Moc atrakcji z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

16 września 2019 r. rozpocznie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przedsięwzięcie, mające charakter ogólnopolski, mieści się w ramach kampanii promującej ekologiczne formy przemieszczania się, a jego hasłem przewodnim jest “CHODŹ Z NAMI”.

Akcja rusza także w Rumi, gdzie z myślą o mieszkańcach przygotowano szereg atrakcji! Na początek 16 września zaplanowano wręczanie gadżetów promujących zrównoważony transport. Przekazujących upominki włodarzy miasta spotkamy w godzinach porannych na terenie największych ciągów komunikacyjnych, takich jak stacje kolejowe czy pętla autobusowa.O godzinie 15:00 natomiast rozpocznie się wydarzenie pod nazwą „Pociągiem do książki“, które przygotowali pracownicy Stacji Kultura.

We wtorek 17 września o godzinie 18:00 odbędzie się spacer historyczny pod nazwą „Tajemnice Starej Rumi“. Pod MOSiR-em na miłośników pieszych wędrówek czekać będzie organizator Darek Rybacki, autor serialu dokumentalnego o dziejach miasta i pasjonat historii. Zaprowadzi on chętnych na ulicę Kościelną, opowie o tamtejszych ruinach, a także przybliży historię Placu Kaszubskiego. Piesza wędrówka zakończy się w pobliżu ronda Jana Pawła II, a jej celem jest lepsze poznanie rumskich zakątków.

Główną atrakcją kolejnego dnia będą odbywające się 18 września w siłowni Citygym bezpłatne zajęcia spinningu. W godzinach 18:00-20:00 chętni wezmą udział w profesjonalnym treningu na rowerach stacjonarnych, które zostały stworzone z myślą o zawodowych kolarzach. Uczestnictwo w ćwiczeniach jest bezpłatne, obowiązują jednak zapisy, których dokonywać można pod tel. 882 607 733.

Czwartek 19 września upłynie pod znakiem wprowadzania w kulturę. Finaliści „Rumskiego wokalu” – projektu muzycznego realizowanego przez MDK, będą umilać czas osobom czekającym na przyjazd pociągu czy autobusu. Wokalistów będzie można spotkać około godziny 17:00 przy dworcu kolejowym. Natomiast w piątek 20 września mieszkańcy mogą się spodziewać atrakcji przygotowanych przez miejskie szkoły.

W sobotę 21 września Rumię całkowicie opanują rowery – w samo południe na ulice miasta wyjadą riksze oferujące mieszkańcom bezpłatne przejazdy. O godzinie 16:00 natomiast wystartuje przejazd „Rowerem przez Rumię“. Rejestracja uczestników rajdu rozpocznie się o godzinie 15:00 pod MOSiR-em, gdzie chętni otrzymają opaski uprawniające do odbioru rowerowych gadżetów po ukończeniu przejazdu. Trasa będzie przebiegać wokół miasta i zakończy się pod MDK-iem.

Na zakończenie rumskiej odsłony Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 22 września odbędzie się festyn w parku Starowiejskim przy MDK-u. W programie znajdują się między innymi: zabawy uliczne, tor rowerowy, zajęcia plastyczne i ekologiczne warsztaty. Mieszkańcy otrzymają również drobne podarunki.

Głównym celem tegorocznego ETZT jest promocja bezpiecznego ruchu pieszego i rowerowego oraz środków transportu zbiorowego. Kampania ma zwrócić uwagę opinii publicznej na korzyści płynące z korzystania ze zrównoważonych form mobilności. Są to choćby: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia oraz bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko, jak również tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej. Kampania w całej Polsce potrwa do 22 września, a jej zwieńczeniem będzie Dzień bez Samochodu.

Moc atrakcji z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

 

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Moc atrakcji z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu