Przez dwa dni Rumia świętowała 65 urodziny

Przez dwa dni Rumia świętowała 65 urodziny

- kategoria Imprezy w mieście, Wydarzenia
Przez dwa dni Rumia świętowała 65 urodziny

Koncert, uroczysta sesja Rady Miejskiej, a także interaktywny turniej wiedzy oraz poczęstunek dla mieszkańców – oto część atrakcji, które przygotowano z okazji 65 rocznicy nadania Rumi praw miejskich.

A jest co świętować! Nasze miasto, mimo że młode, może pochwalić się ciekawą historią oraz szybkim rozwojem. Rumia zaczęła się bowiem rozbudowywać po zakończeniu II wojny światowej, a już 7 października 1954 roku otrzymała prawa miejskie. W skład nowego miasta weszły: Stara Rumia, Biała Rzeka, Zagórze, Szmelta i Janowo.

Historia

Liczba ludności wynosiła wówczas około 11 tysięcy osób. Szybki rozwój miasta pod względem ludności odbywał się w dwóch etapach. Najpierw w latach 1955-69, gdy rozparcelowano teren dawnego lotniska na działki, a następnie w latach 80′ – wtedy rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego w Janowie. Pod koniec lat 80′ liczba mieszkańców sięgała około 36 tysięcy, a obecnie jest to ponad 46 tysięcy osób, dzięki czemu Rumia jest największym miastem w Polsce, które nie jest stolicą powiatu.

Świętowanie 65 urodzin Rumi rozpoczęło się w niedzielny wieczór 6 października. Tego dnia w hali MOSiR odbywała się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której lokalny pasjonat Dariusz Rybacki wygłosił prelekcję na temat historii miasta. Ponadto profesor Edmund Wittbrodt został uhonorowany nagrodą z okazji 15-lecia istnienia Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i okolicznych samorządów oraz mieszkańcy zebrani na sali.

Koncert

Po oficjalnej uroczystości odbył się koncert pod tytułem „Najpiękniejsze melodie świata”. Blisko 80 artystów zaprezentowało najsłynniejsze utwory operowe, operetkowe i musicalowe. Na scenie pojawili się artyści z rumskich chórów i Pomorskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego, a także soliści Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Muzycznego Roma w Warszawie. Koncert poprowadził dyrektor artystyczny wydarzenia Marek Gerwatowski. Wstęp był wolny, a licznie zgromadzona publiczność dosłownie zapełniła trybuny. Występom towarzyszył pokaz malowania piaskiem.

Z całego serca dziękuję artystom za to, że przyjęli zaproszenie na koncert. Dziękuję za emocje, które przekazali wszystkim osobom świętującym urodziny Rumi. Publiczność jak zawsze stworzyła niezwykłą atmosferę, za co dziękuję w imieniu artystów i swoim. Właśnie to sprawiło, że było to wyjątkowe wydarzenie – dziękował po koncercie Marek Gerwatowski

Dziękuję, że mogłam być częścią tej muzycznej podróży przez musical, operetkę i operę. Dla nas, artystów, najpiękniejszą nagrodą są pokoncertowe uśmiechy i gratulacje od słuchaczy, których tego wieczoru nie zabrakło – dodała Anastazja Simińska, aktorka Teatru Muzycznego Roma z Warszawy.

Poczęstunek dla mieszkańców

Z kolei poniedziałek 7 października rozpoczął się od wyjątkowego przywitania mieszkańców przez przedstawicieli władz miasta. Wiceburmistrz Piotr Wittbrodt oraz przewodniczący rady miejskiej Ariel Sinicki częstowali mieszkańców na stacjach kolejowych i pętli autobusowej ciastkiem, herbatą i kawą.

Mam nadzieję, że tak rozpoczęty poniedziałek przyniósł mieszkańcom same dobre chwile, a życzenia, które składali miastu, spełnią się co do joty – podsumował akcję zastępca burmistrza Piotr Wittbrodt.

Test wiedzy o Rumi

Tego samego dnia dwukrotnie został przeprowadzony również interaktywny test wiedzy o Rumi. Uczniowie oraz dorośli odpowiadali na pytania, takie jak: Ile trzeba mieć lat, aby móc głosować w rumskim Budżecie Obywatelskim? Kto jest patronem Szkoły Podstawowej numer 6 w Rumi? Co oznaczają symbole zawarte w herbie miasta? Ile kobiet rządziło Rumią od 1920 roku?

Zmagania na poziomie szkolnym wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej numer 4, natomiast wśród dorosłych najlepsi okazali się strażnicy miejscy.

Wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy gadżetów, a laureatom wręczono dodatkowo pamiątkowe dyplomy.

Źródło: UM Rumia

Przez dwa dni Rumia świętowała 65 urodziny