TYLKO U NAS: Przywłaszczyła ponad 700 tys. złotych z kasy rumskich nauczycieli. AFERA w ZSO

TYLKO U NAS: Przywłaszczyła ponad 700 tys. złotych z kasy rumskich nauczycieli. AFERA w ZSO

- kategoria Aktualności, Edukacja, Miasto
TYLKO U NAS: Przywłaszczyła ponad 700 tys. złotych z kasy rumskich nauczycieli. AFERA w ZSO

Prokuratura bada okoliczności malwersacji w scentralizowanym funduszu mieszkaniowym. Ponad 700 tys. miała przywłaszczyć kierownik gospodarcza. „Wpadła” przez urlop.

UWAGA! W związku z wątpliwościami wyjaśniamy, że osobą, która dokonała malwersacji NIE jest księgowa szkoły.

Jest to fundusz, z którego pracownicy oświaty i MDK w Rumi mogą uzyskać nisko-oprocentowane pożyczki w celu np. zakupu lub remontu mieszkania. Fundusz scentralizowano w 2005 roku na mocy porozumienia burmistrza z dyrektorami rumskich szkół i MDK oraz Dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Administrację funduszem powierzono dyr. Zespołu Szkół Ogólnokształcących Lucynie Oglęckiej.

Jak informuje nasze źródło, funduszem zajmowała się kobieta zatrudniona  na stanowisku kierownika gospodarczego. Jak twierdzi nasz informator, podczas jej pobytu na zwolnieniu lekarskim, w wakacje 2019 roku pracownica na zastępstwie (księgowa szkoły) zauważyła liczne nieprawidłowości w dokumentach. Okazało się, że z funduszu mieszkaniowego od lipca 2012 do marca 2017 wyprowadzono aż 738 720 złotych.

Dotarliśmy do dokumentu z dn. 27 września 2019, który po wykryciu przekrętu dyrektor skierowała do rumskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nadawca wskazuje w nim na proceder, twierdząc jednocześnie, że kierownik gospodarcza podczas spotkania 25 września 2019 przyznała się do winy oraz informując o zamiarze rozwiązania umowy z pracownicą bez wypowiedzenia.

Kierownik gospodarcza, która miała zdaniem naszego informatora dokonać malwersacji, była Przewodniczącą Sekcji Pracowników Administracji i Obsługi ZNP w latach 2014-2019 oraz członkiem Zarządu sekcji w kadencji 2019-2024. Wchodziła również w skład komisji konkursowej w kontrowersyjnej sprawie wyboru dyrektora innej szkoły. Wtedy Sąd orzekł, że burmistrz bezprawnie unieważnił konkurs, w którym na stanowisko dyrektora wyłoniono Jolantę Braun.

Dyrektor Oglęcka z uwagi na trwające śledztwo prokuratorskie nie mogła komentować sprawy.

Poprosiliśmy Burmistrza Michała Pasiecznego o komentarz. „Najważniejsze, że proceder został wykryty.” – komentuje burmistrz. „W Rumi w 2015 roku wykryliśmy wyprowadzenie środków finansowych z ABK. Sprawca dostał wyrok bezwzględnego więzienia i naprawienia wyrządzonej szkody. Wyrok jest prawomocny” – przypomina. „Scentralizowany fundusz mieszkaniowy to fundusz pożyczkowy, którego administratorem jest ZSO. Fundusz co roku jest zasilany z Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych poszczególnych placówek i stanowi odrębny rachunek środków pozabudżetowych. Fundusz ten ma osobny regulamin z zasadami ustalony przez placówki oświatowe i kulturalne.” – wyjaśnia.
„Ze względu na dobro śledztwa, nie możemy udzielać innych informacji” – dodaje.

Prokuratura prowadzi śledztwo

„(…) Do Prokuratury Rejonowej w Wejherowie pod koniec września br. wpłynęło zawiadomienie dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przywłaszczenia pieniędzy w kwocie przekraczającej 700 tysięcy złotych” – informuje Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Rzecznik poinformowała jednocześnie redakcję Gazety Rumskiej, że „Prokuratura Rejonowa w Wejherowie wszczęła śledztwo w sprawie przywłaszczenia mienia znacznej wartości, to jest o czyn z art. 284 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k„. „Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10. Postępowanie w tej sprawie jest na początkowym etapie i prowadzone jest w sprawie” – dodała.

Decyzją Zastępcy Prokuratora Okręgowego w Gdańsku z dnia 23 października 2019 r. sprawa ta została przekazana do Prokuratury Rejonowej w Kartuzach w celu dalszego prowadzenia.

TYLKO U NAS: Przywłaszczyła ponad 700 tys. złotych z kasy rumskich nauczycieli. AFERA w ZSO

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *