Chór „Kosy” z Poznania najlepszy podczas Festiwalu Ormińskiego

Chór „Kosy” z Poznania najlepszy podczas Festiwalu Ormińskiego

- kategoria Imprezy w mieście, Kultura
Chór „Kosy” z Poznania najlepszy podczas Festiwalu Ormińskiego

31 edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi już za nami! Przyciągnęła ona wielu artystów, głównie z Polski, którzy zgodnie podkreślili, że poziom festiwalu stał na bardzo wysokim poziomie.

Wydarzenie odbywało się od 24 do 26 października w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych. W ramach festiwalu, jak co roku, przeprowadzone zostały trzy konkursy: organowy, zespołów chóralnych oraz na najlepsze wykonanie pieśni religijnej i utworu w języku kaszubskim.

W konkursie zespołów chóralnych pierwsze miejsce i złoty dyplom otrzymał chór „Schola Cantorum Misericordis Christi”. Oprócz tego złote dyplomy otrzymały także: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej oraz Chór „Music Everywhere” z Gdańska. Na srebrne dyplomy zasłużyły natomiast: Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” i Chór ZNP „Academia Musica” ze Słupska. Grand prix zostało przyznane Chórowi „Kosy” z Poznania (Chór Dziewczęcy Gimnazjum Katedralnego).

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że efektem udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego zdobyłyśmy grand prix oraz nominację do prestiżowego konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza! Jesteśmy ogromnie szczęśliwe! Przede wszystkim chcemy podziękować naszej dyrygentce Karolinie Piotrowskiej-Sobczak za ogromny wkład pracy i poświęcenie. Dziękujemy oczywiście również jury konkursowemu i organizatorom! Do zobaczenia na finale w Poznaniu! – pochwaliły się na Facebooku chórzystki.

W kategorii zespołów kameralnych najlepsza okazała się grupa „Vocore” z Warszawy – zdobyła ona pierwsze miejsce i złoty dyplom. Srebrne dyplomy powędrowały do Chóru „Lutnia” z Lęborka i Żeńskiego Chóru Kameralnego przy Parafii NSPJ w Gdyni, a brązowy otrzymał Chór „Concenctus” z Działdowa.

W konkursie na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim ponownie bezkonkurencyjni okazali się członkowie Zespołu Wokalnego „Vocore”. Natomiast za wykonanie utworu w języku kaszubskim puchar otrzymał Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale”.

Z festiwalu wracamy z pierwszą nagrodą w kategorii zespołów kameralnych, a nasze wykonanie „Mój Òjcze” zapewniło nam nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim. Dziękujemy za wielkie wsparcie i gratulujemy Chórowi Kosy z Poznania zdobycia grand prix festiwalu, brawo dziewczyny! Trzymamy za was kciuki w walce o grand prix polskiej chóralistyki – czytamy na facebookowym profilu warszawskiego chóru Vocore.

Do finałowego etapu konkursu muzyki organowej dotarło pięciu wykonawców. Decyzją jury, pierwszą nagrodę zdobył Daniel Strządała z Akademii Muzycznej w Katowicach. Drugie miejsce zajął Oskar Maja z Akademii Muzycznej w Gdańsku, trzecie natomiast Mateusz Goniowski z Akademii Muzycznej w Katowicach.

I chóry, i organiści zaprezentowali program na bardzo wysokim poziomie. Jury konkursowe nie miało łatwego zadania, obrady trwały kilka godzin – przyznaje Daniel Ptach, współorganizator i dyrektor festiwalu. – Z roku na rok poprzeczka zawieszana jest coraz wyżej. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki zaangażowaniu profesora Romana Peruckiego, dyrektora artystycznego wydarzenia, który bardzo dba o właściwy poziom. Już teraz myśli o kolejnych edycjach festiwalu i urozmaiceniach. Na pewno nie zmienimy miejsca, ponieważ sanktuarium to największa rumska świątynia, mogąca pochwalić się świetną akustyką, a do tego dysponująca wspaniałymi organami, o których pochlebnie wyrażają się przyjeżdżający do nas wirtuozi – podkreśla.

Publiczność, oprócz występów konkursowych, wysłuchała również koncertu pieśni patriotycznych pt. „100 lat to wielka rzecz”.

Była to już 31. edycja festiwalu, dla którego inspiracją jest postać działającego przez 26 lat na terenie Rumi wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży – salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego.

Źródło: UM Rumia

Chór „Kosy” z Poznania najlepszy podczas Festiwalu Ormińskiego

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *