Odbiór śmieci nawet 5 razy droższy niż rok temu

Odbiór śmieci nawet 5 razy droższy niż rok temu

- kategoria Aktualności, Miasto
Odbiór śmieci nawet 5 razy droższy niż rok temu

Za śmieci zapłacimy jeszcze więcej! Poprzednia podwyżka cen śmieci wywołała niemałe poruszenie wśród mieszkańców. Okazuje się, że to nie koniec podwyżek. Decyzją Rady Miasta podczas październikowej sesji uchwalono kolejną podwyżkę opłat za wywóz odpadów.

Opłata za odpady segregowane wyniesie już nie 15 zł (w roku 2019), a 32 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Zlikwidowano stawkę 40 zł, która w 2019 roku dotyczyła opłaty za odpady niesegregowane. Teraz segregacja stała się obowiązkowa, a w razie niewywiązania się mieszkańca z obowiązku segregacji, będzie on musiał zapłacić aż 100 zł. Takie stawki będziemy musieli płacić już od 1 lutego 2020 roku.

Sprawa wywołała gorącą dyskusję. Rady Leszek Kiersznikiewicz wniósł o przesunięcie uchwały na późniejszy termin oraz o poddanie sprawy konsultacjom społecznym. Radni opozycji wskazywali, że w uchwale brak jest uzasadnienia „na liczbach” i że jest ono zbyt ogólnikowe.

Przeciw uchwale byli radni PiS, Naszej Rumi oraz Gospodarności. Przewodniczący Ariel Sinicki stwierdził, że nie można przeciągać decyzji o podwyżce opłat, gdyż każdy kolejny dzień zwłoki powoduje mniejsze wpływy do budżetu od mieszkańców.

Burmistrz Michał Pasieczny tłumaczył decyzję m.in. wzrostem kosztów przetwarzania odpadów w Eko Dolinie. Stwierdził również, że miasto „nie zarabia na mieszkańcach”.  „Zgodnie z ustawą musimy przerzucić koszty systemu odpadowego na mieszkańców” – mówił.

Przypomnijmy, że do grudnia 2018 roku stawki wynosiły 11 zł (segregowane) i 19 zł (niesegregowane). Podwyższono je wtedy kolejno do 15 i 40 zł. W 2020 roku, jeśli mieszkaniec nie segreguje odpadów, może zapłacić ponad 5 razy więcej niż w 2018 roku. Za odpady segregowane stawka będzie prawie 3 razy wyższa niż w 2018 roku.

Odbiór śmieci nawet 5 razy droższy niż rok temu

 

Projekt uchwały: Druk Nr 173

Jak głosowali Radni?

Za przyjęciem uchwały podwyższającej opłaty głosowało 10 radnych, przeciw było 6, od głosu wstrzymała się 1 osoba, a czworo radnych było nieobecnych.

ZA (10)

Bareła-Palczewska Liliana
Bartelke Piotr
Bochniak Maria
Hebel Teresa
Kaczmarek Marcin
Miotk Lucyna
Okrój Anna
Sinicki Ariel
Urbaniak-Dzienisz Tomasz
Woźniak Krzysztof

PRZECIW (6)

Formella Bogdan
Grinholc Henryk
Jasińska Barbara
Kiersznikiewicz Leszek
Kryża Michał
Mosa Florian

WSTRZYMUJE SIĘ (1)

Ławrukajtis Beata

BRAK GŁOSU (0)

NIEOBECNI (4)

Grzeszczyk Leszek
Mrowicka Magdalena
Rydzewska Karolina
Socha Mateusz

 

 

Odbiór śmieci nawet 5 razy droższy niż rok temu

4 Comments

  1. DRODZY RUMIANIE MIELIŚCIE OKAZJĘ ZMIENIĆ SOBIE WŁADZĘ NA GOSPODARZA !
    ALE WYBRALIŚCIE SOBIE TAKIEGO NA JAKIEGO ZASŁUŻYLIŚCIE NIE SZKODA NAM WAS ZA TO ŻE MAFIA Z [PO] PODWYŻSZA WAM ŚMIECIE BO Z CZEGOŚ MUSZĄ SIĘ BOGACIĆ ,
    10-LAT NA BEZROBOCIU M.PASIECZNY A DZIŚ ZOBACZCIE JAKI BOGACZ DOM DUŻY BLIZNIAK WSZĘDZIE DOBRA DROGA DWA MIESZKANIA KUPIONE I TO TYLKO PRZEZ JEDNĄ KADENCJĘ BYĆ BURMISTRZEM W RUMI ,
    STARCZY ! STARCZY ALE TRZEBA JESZCZE NASYCIĆ KLAKIERÓW Z [PO] A TYCH JEST DOŚĆ DUŻA GRUPA 15-RADNYCH I KOLESIE OD KLASKANIA .

  2. Szkoda ze nasze pensje nie wzrastaja o 100 % albo tak szybko…

  3. Szkoda ze nasze pensje nie wzrastaja o 100 % albo tak szybko…

  4. I jeszcze podwyżki podatku od nieruchomości o 10-15 procent. To sobie sami pozamiatali. Nigdy więcej głosu na nich.

Komentowanie wyłączone