Matematyka nie jest dla dziewczyn?

Matematyka nie jest dla dziewczyn?

- kategoria Edukacja
@Gazeta Rumska
Matematyka nie jest dla dziewczyn?

16 listopada 2019 r. w gmachu Politechniki Gdańskiej odbyła się Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa “Zdolni z Pomorza”, organizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku, Politechnikę Gdańską oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Tematem konferencji był „Mózg nieposkromiony. Dążenie człowieka do doskonałości.” Wśród 300 uczestników znalazły się uczennice klasy 6 ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Rumi: Aleksandra Grzechnik i Maja Bareja.

Dziewczęta wygłosiły referat pt. „Matematyka nie jest dla dziewczyn?”, którego treść konfrontowała wyniki badań z utartym przekonaniem, iż to chłopcy są lepsi w dziedzinie matematyki. Aby udowodnić swoją tezę dziewczynki przeanalizowały wyniki badań przeprowadzonych na świecie, w Polsce oraz przeprowadziły własne badania na terenie szkoły.

Wykazując, iż jest to błędne przekonanie, Maja i Aleksandra zostały najmłodszymi prelegentkami w historii projektu. Być może rozpoczęły właśnie, pod czujnym okiem swojej wychowawczyni i nauczycielki matematyki pani Anny Nowakowskiej, drogę ku sławie naukowej.

Fot. Anna Piotrowska

Matematyka nie jest dla dziewczyn?