Gwiazdy światowego armwrestlingu starły się ze sobą w Rumi

Gwiazdy światowego armwrestlingu starły się ze sobą w Rumi

- kategoria Imprezy w mieście, Sport
Gwiazdy światowego armwrestlingu starły się ze sobą w Rumi

Zakończyły się czterodniowe Mistrzostwa Świata w siłowaniu na ręce, organizowane w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Rumi. Działo się wiele – wliczając w to 158 medali Polaków w amatorskich mistrzostwach świata, 3 medale w turnieju zawodowym Złoty Tur World Cup oraz zwycięstwo Aleksa Kurdechy w finale turnieju Vendetta TOP 8 Professional Armwrestling League. W zawodach udział wzięło ponad 600 zawodników i zawodniczek z 34 krajów.

Armwrestling to inaczej siłowanie na rękę, czyli typowy sport walki, w którym oprócz siły ważną rolę odgrywa technika, taktyka oraz odporność psychiczna zawodnika. Armwrestling jest popularny na całym świecie, w Polsce jest to młoda i dynamicznie rozwijająca się dyscyplina.

Sportowo polscy zawodnicy są w światowej czołówce, a jeśli chodzi o organizację imprez, to świat uczy się od nas. Taka impreza jak mistrzostwa świata i Puchar Świata Zawodowców Złoty Tur World Cup to budżet liczony w milionach złotych, nie oszczędzamy na oprawie zawodów, która jest bardzo spektakularna, co w połączeniu z emocjonującymi walkami na rękę daje niepowtarzalny klimat – mówi Paweł Podlewski, prezydent Federacji Armwrestling Polska.

Jak wyglądały mistrzostwa?

W mistrzostwach świata rywalizacja odbywa się w kilkunastu kategoriach wagowych, na prawą i na lewą rękę. O medale rywalizują między innymi seniorzy, juniorzy i zawodnicy niepełnosprawni. Istnieją również kategorie dla starszych zawodników (masters i grand masters). Polska wystawiła zawodników niemal we wszystkich kategoriach, łącznie nasza reprezentacja liczyła 116 osób.

Pierwsze dwa dni zawodów w Rumi należały do amatorów. W mistrzostwach świata wystartowało ponad 600 zawodników i zawodniczek. Szczególnie dobrze polskiej kadrze poszło w kategoriach juniorskich, w których nasi zawodnicy zdobyli aż 73 medale!

W Polsce wciąż jest to sport amatorski, niemniej niemal dwudziestoletnia praca przynosi efekty. W całym kraju działa kilkadziesiąt klubów armwrestlingowych, a sport ten uprawia ponad 1500 zawodników i zawodniczek w różnym wieku – komentuje Paweł Podlewski.

Do nich należały medale!

Federacja Armwrestling Polska wielką wagę przywiązuje również do szkolenia i organizacji zawodów niepełnosprawnych armwrestlerów. Efekty widoczne są podczas turniejów na całym świecie. Podczas Mistrzostw Świata w Rumi reprezentanci Polski w kategoriach dla niepełnosprawnych wywalczyli aż 35 medali, w tym 14 złotych!

Dla mnie, jak i dla wielu moich kolegów z reprezentacji armwrestling to styl życia – mówi Maciej Gralak, który w Rumi zdobył dwa złote medale w kat. 65 kg. – Na pierwszy trening w siłowaniu na ręce poszedłem w 2006 roku, rok później wystartowałem w pierwszym turnieju. Początki były trudne, bo częściej przegrywałem niż wygrywałem i to mnie frustrowało. Mój tata nauczył mnie jednak cierpliwości i przekonywał, że efekty przyjdą. No i przyszły, to już mój piąty złoty medal mistrzostw świata. Walczę też w kategoriach dla zawodników pełnosprawnych, tutaj w Rumi zająłem czwarte miejsce na lewą rękę i piąte na prawą. Jestem zawodnikiem niepełnosprawnym, ale ograniczenia są tak naprawdę w głowie. Ten sport jest piękny, bo m.in. pozwala rekompensować braki wynikające z niepełnosprawności innymi czynnikami – dodaje Maciej Gralak z Dąbia w woj. wielkopolskim, który na co dzień trenuje w Arm Fanatic Sport Grudziądz.

Polska miała także kilku bohaterów wśród seniorów. Z pewnością największą niespodziankę sprawiła Małgorzata Ostrowska (Spartan Armwrestling Club Strzegom), zdobywając mistrzostwo świata na prawą rękę i srebro na rękę lewą w kategorii 57 kg. Następnie zawodniczka ze Strzegomia spróbowała swych sił wśród zawodowców na turnieju Złoty Tur World Cup, gdzie wywalczyła srebrny medal na prawą rękę.

To piękne zwieńczenie mojej prawie 16-letniej przygody z armwrestlingiem. Po tylu latach treningów zdobyłam swój pierwszy tytuł mistrzyni świata. Gdy stałam na podium i słuchałam Mazurka Dąbrowskiego, łzy cisnęły się do oczu, a serce mi buzowało. Kariery oczywiście nie kończę, te wyniki dały mi potężną dawkę wiary we własne możliwości i wiem, że jeszcze wiele mogę w tym sporcie osiągnąć – mówi Małgorzata Ostrowska.

Bohaterką mistrzostw była Marlena Wawrzyniak, najbardziej utytułowana polska armwrestlerka, która ma na swoim koncie tytuły mistrzyni świata, Europy oraz zwycięstwa w turniejach zawodowych. Zawodniczka klubu Arm Fanatic Sport Grudziądz wróciła z Rumi z czterema złotymi medalami, które zdobyła w rywalizacji na prawą i lewą rękę, zarówno wśród seniorek, jak i w kategorii Masters. Marlena w planach miała start wśród zawodowców w turnieju Złoty Tur World Cup, ale z ból w ręce uniemożliwił jej dalszą rywalizację.

Bardzo widowiskowe walki toczył również Sławomir Malas z tego samego klubu. Zdobył on mistrzostwo świata na lewą rękę w kat. 70 kg, pokonując w finale po niezwykle zaciętej walce Huseyna Amanli z Azerbejdżanu. Malas pozytywnie zaprezentował się również podczas rywalizacji zawodowców, gdzie doszedł do finału zarówno na prawą, jak i na lewą rękę. Obie walki finałowe przegrał z Mindaugasem Tarasaitisem (Litwa), ale z turnieju Złoty Tur wyjechał z dwoma srebrnymi medalami.

Zwieńczeniem tego wielkiego święta armwrestlingu były finałowe walki kategorii Open (bez podziału na kategorie wagowe) zawodowego turnieju Vendetta Top 8 organizowanego przez Professional Armwrestling League. Wcześniej w Chinach i Malezji odbyły się imprezy eliminacyjne, a już w Rumi miały miejsce finałowe walki o konkretne miejsca.

Pojedynki te toczone są w formule ArmFight, walka trwa 6 rund, a zawodnicy rywalizują na prawą rękę. To jest top of the top w tym sporcie, a w tej światowej elicie znalazł się Polak, Aleks Kurdecha. 29-latek zmierzył się w walce o 7 miejsce z legendą armwrestlingu, wielokrotnym mistrzem świata, zwycięzcą wielu turniejów zawodowych, Rustamem Babayevem z Ukrainy. Ostatecznie Aleks Kurdecha zwyciężył 6:0. Swoją dominację w światowym armwrestlingu potwierdził natomiast Levan Saginaschvili (180 kg), wygrywając 6:0 z Witalijem Laletinem.

DOROBEK POLAKÓW NA MŚ W ARMWRESTLINGU

SENIORZY I SENIORKI – 6 złotych, 5 srebrnych, 5 brązowych;
JUNIORZY I JUNIORKI – 26 złotych, 25 srebrnych, 22 brązowe;
MASTERS I GRAND MASTERS – 17 złotych, 10 srebrnych, 7 brązowych;
NIEPEŁNOSPRAWNI – 14 złotych, 13 srebrnych, 8 brązowych;
RAZEM: 63 złote, 53 srebrne, 42 brązowe.

DOROBEK POLAKÓW W TURNIEJU ZŁOTY TUR WORLD CUP RUMIA 2019

Sławomir Malas – srebrny medal w kat. 70 kg na lewą rękę i srebrny medal na prawą rękę;
Małgorzata Ostrowska – srebrny medal w kat. 57 kg na prawą rękę;
Michał Bicki – czwarte miejsce w kat. 70 kg na lewą rękę;
Piotr Beberok – czwarte miejsce w kat. 105 kg na lewą rękę;
Marek Majak – piąte miejsce w kat. +105 kg na lewą rękę;
Magdalena Wędrowska – czwarte miejsce w kat. 52 kg na lewą rękę.

WYNIKI VENDETTA TOP 8 PROFESSIONAL ARMWRESTLING LEAGUE

O miejsca 7-8 – Aleks Kurdecha (Polska) vs Rustam Babayev (Ukraina) – 6:0;
O miejsca 5-6 – Dmitry Trubin (Rosja) – Tim Bresnan (USA) – 6:0;
O miejsca 3-4 – Evgeniy Prudnik (Ukraina) – Kydrygali Ongarbaev (Kazachstan) – 4:2;
O miejsca 1-2 – Levan Saginashvili (Gruzja) – Witalij Laletin (Rosja) 6:0.

Źródło i zdjęcia: Studio Zet

Gwiazdy światowego armwrestlingu starły się ze sobą w Rumi

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *