Radosny Orszak III Króli przeszedł ulicami miasta [FOTO]

Radosny Orszak III Króli przeszedł ulicami miasta [FOTO]

- kategoria Aktualności, Imprezy w mieście, Kultura
@Gazeta Rumska
Radosny Orszak III Króli przeszedł ulicami miasta [FOTO]

W Święto Trzech Króli (6 stycznia) już po raz siódmy ulicami Rumi przeszedł uroczysty orszak. Przemarsz ulicami Katowicką, Gdańską, rondem Pileckiego, Częstochowską, Gdyńską, rondem Płażyńskiego, Dębogórską pod pomnik św. Jana Pawła II poprzedzony był uroczystą Mszą Świętą w kościele p.w. św. Jana z Kęt o godzinie 11:30.

Przemarsz

Otwarcie Orszaku zasygnalizowała armata Chorągwi Jakuba Wejhera. Na czele kolumny marszowej stanął halabardnik. Za nim konno ruszyli rycerze, święty Mikołaj, Mędrcy ze Wschodu oraz mieszkańcy, wśród których obecni byli przedstawiciele rumskich szkół.

Podczas przemarszu mieszkańcy śpiewali kolędy, których oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta z parafii NMP Wspomożenia Wiernych pod przewodnictwem Tadeusza Gruczy.

W pewnym momencie radosny orszak zakłóciły diabły, które próbowały uniemożliwić Trzem Królom i mieszkańcom Rumi dotarcie do Nowonarodzonego. Po skutecznej interwencji wojsk anielskich orszak  ruszył dalej. Scenka ta została przygotowana i odegrana przez Grupę Teatralną „W rozproszeniu” z I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką Tomasza Jurkiewicza.

Pokłon Trzech Króli

Przed stajenką Trzech Króli i mieszkańców Rumi przywitał dzwon „Ksiądz Jerzy” rozbrzmiewający tylko kilka razy w roku. Szczęśliwi Mędrcy oddali hołd Świętej Rodzinie i złożyli dary Nowonarodzonemu Dziecięciu Jezus.

Po krótkich przemówieniach posła Jana Klawitera oraz burmistrza Michała Pasiecznego uczestnicy Orszaku wysłuchali koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Ciepły Kożuch”. Rolę konferansjera, jak w ubiegłych latach, pełnił Leszek Winczewski. Podczas koncertu mieszkańcy chętnie korzystali z poczęstunku przygotowanego przez lokalnych przedsiębiorców.

Rumski Orszak przy wsparciu Urzędu Miasta i Starostwa Powiatu Wejherowskiego zorganizowała Fundacja Słowo.

Święto Objawienia Pańskiego (Epifania), potocznie nazywane Świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. W Polsce do roku 1960 święto to było dniem wolnym od pracy. Zostało zniesione przez Sejm PRL a po latach starań środowisk katolickich 6 stycznia ponownie stał się dniem wolnym od pracy w roku 2011.

Tomasz Kłeczek

 Fot. Jacek Kłeczek

Radosny Orszak III Króli przeszedł ulicami miasta [FOTO]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *