Rumia z dostępem do morza? Być może już niedługo!

Rumia z dostępem do morza? Być może już niedługo!

- kategoria Ciekawostki
Rumia z dostępem do morza? Być może już niedługo!

W 2019 roku opalę się na plaży w Rumi! – tak brzmiał tytuł wydarzenia na Facebooku, w którym wzięło udział 1,5 tysięcy osób. Rumia, niczym Szczecin, bardzo często uchodzi za miasto z dostępem do morza. Mylą się nawet celebryci, jak Julia Pietrucha, która oznaczyła zdjęcie z morskiej kąpieli w Rewie jako kąpiel w Rumi.

Rok po tych zabawnych wydarzeniach okazuje się, że scenariusz może się ziścić! I nawet jeśli wtedy brzmiało to zabawnie, dziś już zabawne nie jest. Bowiem na terenach zagrożonych zalaniem mieszkają ludzie. Czy również mieszkańcy Rumi?

Z raportów opublikowanych do tej pory wynika, że ten katastrofalny scenariusz może ziścić się za 80 lat, a nawet dużo wcześniej, bo już w 2050 roku. Czy mamy wpływ na te zmiany klimatyczne? Tu już opinie są rozbieżne.

Naukowcy Scott Kulp i Benjamin H. Strauss zajmują się problematyką globalnego ocieplenia i stworzyli raport, z którego wynika, że przez ten czas wody Morza Bałtyckiego mogą podnieść się nawet o 2 metry. To oczywiście jedynie szacunki, jednak biorąc pod uwagę, że poziom wód nieznacznie podnosi się już teraz, warto wziąć je pod uwagę.

Co stanie się z Rumią, jeśli scenariusz Kulpa i Straussa się ziści? Jak pokazują mapy https://coastal.climatecentral.org/, mieszkańcy najdalej położonych części Lotniska będą mogli wybrać się nad morze w domowych kapciach. Zalane tereny sięgać będą bowiem łąk położonych za, nomen omen, Portem Rumia, między Rumią a Redą, między innymi pod wodą może znaleźć się część ulicy Mostowej.

To tylko szacunki, gdyż zmiany klimatyczne trudno przewidzieć. Podobnie trudno przewidzieć, jak będą podnosić się wody i czy nie dojdzie w pewnym momencie do zahamowania tendencji wzrostowej. Warto jednak zastanowić się czy nie powinniśmy globalnie przeciwdziałać zjawisku i jeśli tak, to w jaki sposób.

Rumia z dostępem do morza? Być może już niedługo!
Źródło: coastal.climatecentral.org

 

Rumia z dostępem do morza? Być może już niedługo!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *