MOTOCiekawostki

MOTOCiekawostki

- kategoria Aktualności, Motoryzacja
@Gazeta Rumska
MOTOCiekawostki

MOTO Ciekawostki

SUV dla ludu i …Papieża

Dacia przekazała Papieżowi Franciszkowi specjalnie wyprodukowany model Dacii Duster z napędem 4 x4. To bardzo zmodyfikowany samochód koloru białego, który posiada duży otwierany dach, a także, w razie potrzeby dokładaną przeszkloną nadbudówkę. Dla wygody papieża znacznie powiększono tylną kanapę oraz obniżono zawieszenie o 3 cm. Auto ma być wykorzystywane podczas pobytów w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo, które Franciszek otworzył również dla turystów.

Prawo wg PiS

Jak wynika z litery prawa, osoby chcące poruszać się pojazdami mechanicznymi powinny legitymować się stosownym dokumentem – prawem jazdy. Za jego brak można trafić nawet „za kraty”. Jednak to prawo nie obowiązuje wszystkich. Radny PiS z Opola Arkadiusz S.  utracił prawo jazdy 12 lat temu. Od tego czasu Policja zatrzymywała go siedmiokrotnie, za każdym razem sporządzając odpowiednią dokumentację i przekazując do prokuratury. Obecnie prokurator rejonowy z Lwówka Sląskiego zwrócił się do Sądu o warunkowe umorzenie postępowania, motywując je tym, że radny co prawda złamał prawo, ale… tylko trochę. Jeżeli jednak ma go „coś zaboleć”, to zadeklarował wpłacenie 10 tys. zł na wskazaną fundację. Czy teraz tyle kosztuje „nabycie” prawa jazdy?

W dobrym kierunku

Rok 2020 ma przynieść istotne transformacje w przepisach prawa związanych z motoryzacją. Brak prawa jazdy przy sobie, likwidacja nalepki kontrolnej na szybę auta, zachowanie jednej tablicy rejestracyjnej na całe życie samochodu – to zmiany, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Cyfryzacji i Infrastruktury. Już teraz podczas kontroli drogowej nie musimy posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu czy blankietu ubezpieczenia. Jednak za brak prawa jazdy może nas spotkać kara w wysokości 50 zł. Bardzo możliwe, że od połowy tego roku będziemy mogli okazywać prawo jazdy z… telefonu. Obecnie, rejestrując pojazd zakupiony z innego powiatu niż ten, w którym zamieszkujemy, musimy ubiegać się o wydanie nowych tablic rejestracyjnych. Ma to ulec zmianie, gdy zostaną cofnięte w tym zakresie uprawnienia starostów i zastąpione przez bazę CEPiK 2,0. Rejestrację pojazdu można będzie przeprowadzić elektronicznie – pozostaną więc „stare” tablice, ale tylko wykonane wg obowiązującego wzoru i nieuszkodzone fizycznie (np. nieczytelne lub złamane).

Co ciekawe, w końcu można będzie wycofać auto z ruchu, odpowiednio to motywując, np. z powodu długoterminowej naprawy lub dłuższego wyjazdu za granicę. Przewiduje się na to okres od 3 do 12 miesięcy.

Wszystko to jest planowane na II połowę bieżącego roku, ale jak zawsze, te plany, zapewne popierane przez większość kierowców, będą uzależnione od środków finansowych przekazanych przez rząd na wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych.

MOTOCiekawostki