Oszukiwali starsze osoby „na policjanta”! – miałeś taką sytuację? Zgłoś się na policję

Oszukiwali starsze osoby „na policjanta”! – miałeś taką sytuację? Zgłoś się na policję

- kategoria Komunikaty, Na sygnale
Oszukiwali starsze osoby "na policjanta"! - miałeś taką sytuację? Zgłoś się na policję

Oszustwo na policjanta!

Najbardziej narażoną na oszustwa grupą społeczną są seniorzy – nieobeznani z współczesną technologią. To oni padają najczęściej ofiarą kradzieży we własnym domu. Tak też było w tym przypadku. Niedawno udało się zatrzymać podejrzanego, który miał oszukać 61-latkę i podstępem zabrać jej kilkadziesiąt tysięcy złotych. 23-letni mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Jak wygląda oszustwo „na policjanta”? Najczęściej ofiara dostaje telefon od osoby podającej się za policjanta, z informacją, że jest obserwowana przez oszustów, a jej pieniądze na koncie bankowym i w domu są zagrożone kradzieżą. Następnie napastnik straszy, że jedynym ratunkiem jest przekazanie pieniędzy policji, z „gwarancją” oddania ich z powrotem po zakończeniu sprawy. Wspomnianej 61-latce kazano wyrzucić spakowane pieniądze za okno, czasem napastnik każe zostawić je w „bezpiecznym” miejscu, rzadziej odbiera osobiście.

Możliwe, że 61-latka nie była jedyną ofiarą. Otrzymaliśmy bowiem informacje o innej kobiecie, którą chciano oszukać dokładnie w ten sam sposób – tu na szczęście się nie udało. Jeśli więc zetknąłaś/eś się z podobnym procederem lub zetknął się z nim ktoś z Twoich bliskich, udaj się na policję.

Pamiętaj również, by w rozmowie telefonicznej z nieznaną osobą nie podawać danych osobistych, takich jak: PESEL, dane związane z kontem bankowym czy też adres zamieszkania.

Oszukiwali starsze osoby "na policjanta"! - miałeś taką sytuację? Zgłoś się na policję