To ma być największa inwestycja w historii miasta! Trwają wyburzenia

To ma być największa inwestycja w historii miasta! Trwają wyburzenia

- kategoria Aktualności, Miasto
To ma być największa inwestycja w historii miasta! Trwają wyburzenia

Do historii przechodzi dawna siedziba Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”. Jest ona wyburzana, co ma związek z przygotowaniem terenu pod budowę węzła integracyjnego z tunelem w Rumi Janowie. Równocześnie trwa analiza ofert złożonych w przetargu na realizację inwestycji.

Jest to następny etap przygotowań do inwestycji, która ma być największą w historii miasta. Do tej pory udało się przede wszystkim zakończyć projektowanie, uzyskać niezbędne pozwolenia oraz przeprowadzić prace związane z przygotowaniem terenu. W maju 2019 roku wyburzone zostały budynki zlokalizowane w pobliżu stacji SKM Janowo, zaś do końca lutego tego roku nie powinno być śladu po dawnej siedzibie ogniska wychowawczego. Na efekt końcowy jednak jeszcze poczekamy. Ma on być widoczny najpóźniej 30 października 2022 roku.

Inwestycja ma przede wszystkim usprawnić ruch drogowy i to jest jej głównym celem. Jednak dzięki niej możliwa będzie także integracja różnych środków transportu, a także spójny system komunikacji drogowej.

Przetarg

Przetarg powinien się rozstrzygnąć w okolicach marca. Złożonych zostało 5 ofert, opiewających na kwoty od niespełna 61 do 91 mln zł. Ofert złożyli:
– Budimex SA – 60 850 086,45 zł brutto,
– MTM SA – 61 352 663,02 zł brutto,
– PORR SA – 79 778 072,38 zł brutto,
– STRABAG sp. z o.o. – 89 140 735,07 zł brutto
– Roverpol sp. z o.o. – 90 999 090,00 zł brutto.

Węzeł integracyjny z tunelem ma połączyć dwie części miasta, do tej pory skutecznie rozdzielone na wysokości dzielnicy Rumia Janowo torami kolejowymi. Powstaną również między innymi parkingi, ścieżki rowerowe, kładki dla pieszych, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz wiaty autobusowe.

Na realizację inwestycji w ramach projektu. „Budowa węzłów integracyjnych w Rumi wraz z trasami dojazdowymi” zdobyto unijne dofinansowanie w wysokości ponad 17 milionów złotych. Środki pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jak informuje Urząd Miasta, kwota unijnego dofinansowania może się jeszcze zwiększyć.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

To ma być największa inwestycja w historii miasta! Trwają wyburzenia