Ponad 6-milionowe dofinansowanie na rozbudowę terenów inwestycyjnych

Ponad 6-milionowe dofinansowanie na rozbudowę terenów inwestycyjnych

- kategoria Aktualności, Miasto
Ponad 6-milionowe dofinansowanie na rozbudowę terenów inwestycyjnych

Miejska spółka Rumia Invest Park zdobyła prawie 6,5 miliona złotych, które przeznaczone zostaną na kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych pod działalność przemysłowo-usługową. Powstanie m.in. hala magazynowo-produkcyjna, droga wewnętrzna i plac manewrowo-postojowy. Celem jest przyciągnięcie do Rumi kolejnych inwestorów. Realizacja inwestycji ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Konkurs na dofinansowanie przeprowadzono pod szyldem Invest in Pomerania, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Ma on wesprzeć podmioty o największym potencjale inwestycyjnym.

Na Pomorzu 10 lat temu pod patronatem marszałka województwa powstała inicjatywa pod nazwą Invest in Pomerania. Był to pomysł na efektywne „zawalczenie” o inwestorów z całego świata, którzy przez wiele lat omijali północną część Polski. Udało się, stworzona została marka, a Rumia jest jednym z najaktywniejszych partnerów tej inicjatywy, co zaczyna przynosić efekty – mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

Tylko cztery podmioty otrzymają wsparcie finansowe. Projekt, który został zaproponowany przez spółkę Rumia Invest Park, czyli projekt uzbrojenia terenów położonych w północnej części miasta uzyskał najlepszą ocenę i znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu.

Był to konkurs zamknięty, organizowany przez urząd marszałkowski pod szyldem Invest in Pomerania, do którego zaproszono tylko 28 lokalizacji z całego województwa. Rumia podeszła do tego w wyjątkowy sposób. Jest to jedyne miasto średniej wielkości w regionie, które przygotowało tak kompleksową ofertę. Zwycięski teren inwestycyjny to absolutny crème de la crème naszego województwa – podkreśla wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

Co powstanie w ramach inwestycji?

Przedsięwzięcie realizowane w północnej części Rumi, niedaleko gdyńskiego portu, zakłada powstanie między innymi placu składowego o powierzchni około 2 000 m2, hali magazynowo-produkcyjnej o powierzchni około 4 000 m2, placu manewrowo-postojowego dla samochodów ciężarowych o powierzchni około 11 000 m2, a także drogi wewnętrznej, uzbrojenia terenu, ogrodzenia, oświetlenia oraz infrastruktury doprowadzającej media.

Prace nad inwestycją planowo powinny zakończyć się najpóźniej 30 czerwca 2022 roku. Jej całkowita wartość to prawie 23 mln zł. Z tej kwoty spółka wyda niecałe 18,5 mln zł, a prawie 6,5 mln zł (35%) ma stanowić dofinansowanie zdobyte w konkursie.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Ponad 6-milionowe dofinansowanie na rozbudowę terenów inwestycyjnych