Co oferuje Rumia osobom starszym?

Co oferuje Rumia osobom starszym?

- kategoria Aktualności, Miasto
Co oferuje Rumia osobom starszym?

Ponieważ społeczeństwo się starzeje, potrzebne są nam rozmaite działania na rzecz dotychczas zaniedbywanych seniorów. Również Rumia takie działania rozpoczęła. W planach na 2020 rok jest zdobycie unijnego dofinansowania na założenie klubu seniora oraz wprowadzenie usług opiekuńczych w oparciu o nowoczesne technologie, czyli tzw. teleopiekę.

Wszelkie doniesienia w temacie niżu demograficznego nie napawają optymizmem. Prognoza zmian struktury wiekowej województwa pomorskiego pokazuje, że już za około 30 lat osoby w wieku poprodukcyjnym będą stanowiły 25% społeczeństwa. Podobne tendencje będą się utrzymywały we wszystkich podregionach województwa pomorskiego, w tym również w Rumi. Już teraz więc trzeba myśleć nad różnymi formami wsparcia i aktywności seniorów.

Dotychczasowe działania

Miasto Rumia już teraz stara się wspierać seniorów, dostosowując formy wsparcia do ich potrzeb. Programy wprowadzone z myślą o starszych osobach to między innymi:

– „Pudełko życia” (karta informacyjna o stanie zdrowia seniora, chorobach, przyjmowanych lekach, uczuleniach i danych kontaktowych do osób, które należy powiadomić w przypadku przewiezienia pacjenta do szpitala);

– Rumska Karta Seniora (wydano 4230 kart umożliwiających seniorom zniżki u 66 przedsiębiorców);

– Aktywny Senior 60+ (ponad 300 osób korzysta z gimnastyki dla seniorów, prowadzonej w CityGym oraz z zajęć na basenie);

– Dzień Seniora (koncerty gwiazd takich jak: Halina Frąckowiak, Krystyna Giżowska czy Krzysztof Krawczyk).

Jak pomaga MOPS?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje starszym osobom w potrzebie między innymi: usługi opiekuńcze, pomoc opiekuna medycznego, poradnictwo oraz wsparcie finansowe.

W mieście nie brakuje aktywnych seniorów, którzy korzystają z szerokiej oferty kierowanej do nich przez miasto. Jest jednak wielu seniorów, którzy pozostają w domu sami. Staramy się wyłaniać te osoby. Najczęściej trafiamy do nich przez zgłoszenia, na przykład od sąsiadów lub pielęgniarek środowiskowych. Współpracujemy też ze szpitalem, który informuje nas o samotnych seniorach wypisywanych ze szpitala do domu – wyjaśnia Gabriela Konarzewska, dyrektor MOPS-u.

Szczęśliwsi od innych

Żeby lepiej rozeznać się w sytuacji osób starszych, starostwo przyjęło Powiatowy Program Wsparcia Osób Starszych na lata 2019-2023. Pozytywnym faktem jest, iż, jak podaje UM Rumia, seniorzy z powiatu wejherowskiego w wybranych aspektach życia – takich jak relacje ze znajomymi, aktualne warunki mieszkaniowe czy osiągnięcia życiowe – deklarują większe zadowolenie niż przeciętny polski senior. Kobiety są tu większymi optymistkami.

Dużą popularnością cieszą się zajęcia organizowane przez kluby seniora i uniwersytety trzeciego wieku. Taki działa również w Rumi.

Rozpoczynamy semestr letni. Zapisy potrwają od 10 do 14 lutego i prowadzone będą w Miejskim Domu Kultury przy ul. Mickiewicza 19, w godzinach 11:00-14:00 – mówi Renata Grzesiak z Rumskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Proponujemy wykłady, warsztaty wokalne, teatralne, plastyczne, gimnastykę, jogę, zajęcia na basenie oraz języki: angielski i hiszpański – zachęca.

Senior zrozumie seniora – czyli co dalej?

W mieście działa również Rumska Rada Seniora. W jej działalność wpisuje się m.in. organizacja spotkań dla osób starszych z radcą prawnym, przedstawicielem ZUS-u czy policjantami, którzy radzą seniorom w kwestiach prawnych oraz informują, jak nie paść ofiarą oszustw. Ponadto seniorzy w każdy poniedziałek i piątek spotykają się w Miejskim Domu Kultury.

Samorząd wraz z Rumską Radą Seniorów ma zamiar ubiegać się o unijną dotację na wprowadzenie tzw. teleopieki. Jest to bezpłatna usługa, która umożliwia całodobowe wezwanie pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. W sytuacji np. upadku czy zasłabnięcia wciśnięcie „czerwonego przycisku alarmowego” spowoduje zawiadomienie Centrum Operacyjno-Alarmowego.

Gmina planuje złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez urząd marszałkowski. Projekt ma być skierowany do osób, które przez większość dni pozostają w domu bądź są samotne. Do nich chcemy skierować tę usługę. Dodatkowo chcemy pozyskać środki finansowe na stworzenie klubu seniora – mówi Marietta Grabowska, główny specjalista w Wydziale Spraw Społecznych. – Jeśli uda nam się zdobyć dofinansowanie, to od 1 października tego roku będziemy realizować oba projekty – dodaje.

Wydział Spraw Społecznych zorganizował już spotkanie, które przybliżyło seniorom zagadnienia związane z teleopieką. Teraz sprawdzane jest zapotrzebowanie na takie usługi.

Czy takie formy opieki wystarczą w społeczeństwie coraz mocniej zmagającym się z problemem starczej demencji oraz innych chorób pojawiających się z wiekiem? Pewne jest, że już dziś trzeba o tym pomyśleć.

 

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Co oferuje Rumia osobom starszym?