„Dyzio był śmieszny i miał fajnego psa!” – wrażenia po premierze spektaklu „Dyzio w krainie wyobraźni”

„Dyzio był śmieszny i miał fajnego psa!” – wrażenia po premierze spektaklu „Dyzio w krainie wyobraźni”

- kategoria Aktualności, Kultura, Miejski Dom Kultury
"Dyzio był śmieszny i miał fajnego psa!" - wrażenia po premierze spektaklu "Dyzio w krainie wyobraźni"

Trzy razy wystraszyłam się podczas przedstawienia, kiedy Paplusia kichała – relacjonowała mała Alicja, która przyszła z siostrą i tatą na odbywający się w Miejskim Domu Kultury spektakl „Dyzio w krainie wyobraźni”. – Dyzio był śmieszny i miał fajnego psa – dodała.

Premiera spektaklu muzycznego, która miała miejsce 6 lutego, zachęciła dzieci i ich rodziców do spędzenia wieczoru w Dworku pod Lipami. Przedstawienie, które przygotował dla najmłodszych widzów Zawodowy Teatr MDK w Rumi, opowiada o losach chłopca, który nie ma przyjaciół, a nauka w szkole sprawia mu wiele trudności. To wszystko powoduje, że nie lubi szkoły, zaś emocje, z jakimi przychodzi mu się mierzyć, biorą górę. Gdy spotyka niezwykłe istoty, okazuje się, że również zachowanie chłopca nie jest przyjazne i stąd problemy z kolegami. Ponadto bohater dowiaduje się, że nauka może być fajna, tylko trzeba znaleźć sposób na to, jak się uczyć.

Jako aktorka cieszę się, że reakcje dzieci były bardzo żywe. To potwierdza, że rozumiały one żarty i smaczki zawarte w sztuce. Jako dyrektor MDK jestem ogromnie zaskoczona frekwencją. Jest do dla mnie sygnał, że jest potrzeba robienia spektakli dla dzieci. Obiecuję, że Zawodowy Teatr MDK będzie w tym kierunku podążać – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK w Rumi i odtwórczyni roli Dyzia.

Ważne, aby piosenki były ciekawe, a przedstawienie spójne i logiczne. W pisaniu sztuki dla dzieci chodzi o to samo, co w pisaniu dla dorosłych, tylko, że bardziej. Głównie chcę, żeby dzieci się dobrze bawiły, a jeśli przy okazji się czegoś nauczą, to dobrze – podkreśla autorka scenariusza i muzyki, Agata Oriana Kwahs, zaznaczając, że sztuka dla dzieci musi przede wszystkim bawić.

Specjalne pokazy dla uczniów klas 0-3 rumskich szkół podstawowych odbywać się będą również w ramach „Lekcji z kulturą” organizowanych przez MDK Rumia.

Źródło i zdjęcia: MDK Rumia

"Dyzio był śmieszny i miał fajnego psa!" - wrażenia po premierze spektaklu "Dyzio w krainie wyobraźni"