Aptekarze z Rumi zamieszani w „lekową mafię”?

Aptekarze z Rumi zamieszani w „lekową mafię”?

- kategoria Aktualności, Na sygnale
Aptekarze z Rumi zamieszani w "lekową mafię"?

Za te przestępstwa grozi nawet do 15 lat więzienia. Gdańscy policjanci, razem z funkcjonariuszami ABW, zatrzymali kolejne 16 osób, które miałyby być uwikłane w tzw. proceder odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

W środę 19 lutego 40 policjantów oraz kilkudziesięciu funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszło jednocześnie do kilkunastu mieszkań ustalonych wcześniej osób. Zatrzymano 16 podejrzanych o udział w przestępczym procederze. Domniemani sprawcy to kierownicy i pracownicy aptek w Trójmieście, Wejherowie, Redzie, Pszczółkach i… Rumi.

Jak mieli działać podejrzani o tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji leków? Jak informuje pomorska Policja, na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowania kupowali oni z aptek leki, których brakuje – głównie środki ratujące życie, a następnie sprzedawali je znacznie drożej, również za granicę. Leki, których dotyczyła nielegalna działalność, to choćby leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowe i kardiologiczne. Były wśród nich leki deficytowe, stosowane w poważnych przypadkach, które ratowały życie.

Poza zatrzymaniem podejrzanych, Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zablokowali na kontach ponad 10 mln złotych. Zabezpieczyli również luksusowe samochody, biżuterię i pieniądze.

Domniemanym sprawcom grozi do 15 lat więzienia. Usłyszeli oni między innymi zarzuty prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Źródło i zdjęcia: pomorska.policja.gov.pl

Aptekarze z Rumi zamieszani w "lekową mafię"?