Pojawi się drugi serial o historii miasta. Narratorami będą starsi mieszkańcy Rumi

Pojawi się drugi serial o historii miasta. Narratorami będą starsi mieszkańcy Rumi

- kategoria Aktualności, Historia, Kultura
Pojawi się drugi serial o historii miasta. Narratorami będą starsi mieszkańcy Rumi

Jeśli są wśród nas fani serialu dokumentalnego „Śladami dawnej Rumi”, ta informacja powinna ich ucieszyć. Niespełna tydzień bowiem dzieli nas od premierowego pokazu pierwszego odcinka „Świadków historii”. Produkcja ma być kontynuacją zeszłorocznego miniserialu, a narratorami powieści tym razem będą starsi mieszkańcy. Łączny koszt realizacji projektu to 35 tysięcy złotych.

Celem kolejnego miniserialu dokumentalnego autorstwa Darka Rybackiego jest popularyzacja historii Rumi. Filmowy zapis wspomnień najstarszych mieszkańców naszego miasta ma posłużyć pasjonatom i zainteresować młodzież. – Jest to kontynuacja serialu „Śladami dawnej Rumi”. Tym razem projekt zakłada stworzenie miniserialu dokumentalnego, w którym mieszkańcy miasta opowiedzą o tym, jak wyglądała Rumia w latach ich młodości – zapowiada Darek Rybacki, pasjonat historii oraz autor serii. – Odcinki zostaną podane w przystępnej formie, możliwe będzie ich odsłuchanie także w formie podcastu – dodaje.

Realizacja zarówno jednej, jak i drugiej produkcji odbywa się w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zdobyły one tam łącznie ponad 1500 głosów. Jednak dowodem na zainteresowanie mieszkańców historią Rumi jest także mnogość interakcji na zamieszczane w mediach społecznościowych stare fotografie oraz popularność serialu „Śladami dawnej Rumi”. W samym serwisie YouTube zarejestrowano ponad 57 tys. wyświetleń.

W ostatnich dziesięcioleciach utrwalił się stereotyp Rumi jako młodego miasta. Wiele osób wciąż uważa, że nasza historia rozpoczyna się w 1954 roku, czyli w momencie nadania praw miejskich. Nic bardziej mylnego. Pierwsze wzmianki o Rumi pochodzą z początku XIII wieku, już wówczas na naszych ziemiach funkcjonował cysterski kościół. Niewiele młodsze jest Zagórze, które przez całe wieki pełniło w regionie ważną funkcję gospodarczą – mówi Darek Rybacki. – Wierzę, że znajomość dziejów Rumi to ważne spoiwo społeczne, część naszej tożsamości. Wprawdzie w mieście nie pozostało zbyt wiele zabytków, ale na szczęście dużo interesujących informacji wciąż można wydobyć z różnego rodzaju źródeł, także ze wspomnień mieszkańców – przekonuje.

Premiera nowego serialu dokumentalnego odbędzie się 28 lutego o godzinie 18:30 w Stacji Kultura. W pierwszym odcinku „Świadków historii” o swoim życiu opowie Alfons Trocki, urodzony w 1921 roku mieszkaniec Białej Rzeki, który jako młody mężczyzna został wcielony do wojsk niemieckich i wysłany na front wschodni, gdzie omal nie zginął.

Wszystkie 24 odcinki serialu „Świadkowie historii” będą regularnie publikowane w mediach społecznościowych oraz na miejskim kanale YouTube. Serial będzie dostępny także na cyfrowych nośnikach, które otrzymają rumskie instytucje kulturalne i szkoły.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Pojawi się drugi serial o historii miasta. Narratorami będą starsi mieszkańcy Rumi