Placówki zamknięte! – najważniejsze informacje i zalecenia dotyczące walki z koronawirusem

Placówki zamknięte! – najważniejsze informacje i zalecenia dotyczące walki z koronawirusem

Placówki zamknięte! - najważniejsze informacje i zalecenia dotyczące walki z koronawirusem

W Polsce notuje się coraz więcej zarażeń koronawirusem. W związku z tym podejmowane są kolejne kroki, by zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2. 11 marca Rząd RP zdecydował o tymczasowym zawieszeniu zajęć w szkołach, przedszkolach i uczelniach. Profilaktycznie zostają zamknięte wszystkie miejskie jednostki. Również w województwie pomorskim – choć nie odnotowano u nas jeszcze potwierdzonego zachorowania.

Nie wiadomo jednak, jak wirus będzie rozpowszechniać się przez kolejne dni. Dlatego od 12 do 25 marca czasowo ogranicza się funkcjonowanie jednostek oświatowych. Oznacza to, że przedszkola, szkoły i placówki oświatowe (publiczne i niepubliczne) nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. 12 i 13 marca szkoły i przedszkola zapewnią opiekę tym, którzy nie mają z kim zostawić swojego dziecka, jednak jeśli jest taka możliwość, rodzice są proszeni o zostawienie dzieci w domu. Od 16 marca wszystkie placówki będą zamknięte.

Również w Rumi burmistrz Michał Pasieczny zdecydował o zamknięciu miejskich jednostek ze względów profilaktycznych od 12 do 25 marca. Chodzi tu o: Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z boiskami i krytą pływalnią oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi. Odwołane zostaną również ogólnodostępne spotkania i wydarzenia.

Zalecenia ogólne dotyczące koronawirusa

Warto w najbliższym czasie ograniczyć podróże. Przede wszystkim jednak Główny Inspektor Sanitarny przestrzega przed podróżami do: Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania), Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia) i Japonii.

Osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni były w którymś z wymienionych państw i zaobserwowały u siebie podejrzane objawy. takie jak: gorączka, kaszel, bóle mięśni, przewlekłe zmęczenie, duszności i problemy z oddychaniem, są proszone o natychmiastowy i telefoniczny kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wejherowie.
Numery: 58 677 79 01; 58 672 74 27; 58 672 74 23; 58 672 74 24 lub całodobowy telefon alarmowy (w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi wywołanych złym stanem sanitarnym lub epidemiologicznym) +48 697 611 090.

Żeby zapobiegać zakażeniu, warto pamiętać o:
– częstym myciu rąk;
– zakrywaniu ust i nosa podczas kaszlu i kichania;
– zachowania przynajmniej 1 metra odległości od osób, które wydają się przeziębione, kaszlą lub kichają.

Źródło: UM Rumia

Placówki zamknięte! - najważniejsze informacje i zalecenia dotyczące walki z koronawirusem