To nie pora na wybory! – apeluje burmistrz Rumi

To nie pora na wybory! – apeluje burmistrz Rumi

- kategoria Miasto
To nie pora na wybory! - apeluje burmistrz Rumi

Co kilka dni wychodzą kolejne obostrzenia mające zatrzymać pandemię. Zamykane są ośrodki kulturalne, niektóre sklepy, restauracje, a nawet kościoły. Mimo to rząd nie chce wspominać na razie o przesunięciu terminu wyborów, a wręcz sugeruje, że nie ma potrzeby ich odwoływać.

Wielu obywateli, którzy dziś nie wychodzą z domu w obawie przed zarazą, nie wyobraża sobie wyjść i zagłosować. Nic w tym dziwnego – nawet przy zachowaniu rozmaitych środków bezpieczeństwa nietrudno tu o przeniesienie koronawirusa z jednej osoby na drugą i na kolejne.

Podobne zdanie ma burmistrz Rumi Michał Pasieczny, który w liście do Marka Laguta, komisarza wyborczego w Słupsku informuje, że nie widzi możliwości przeprowadzenia 10 maja 2020 roku bezpiecznych wyborów w naszym mieście.

Burmistrz wymienia w liście poszczególne zagrożenia czyhające zarówno na głosujących, jak i członków komisji. “Zakładając, że restrykcyjne zasady higieny powinny zostać zachowane, jak miałoby przebiegać m.in. liczenie kart do głosowania, oddawanie i liczenie głosów czy zdawanie protokołów?” – pyta. Wątpliwości budzi również organizacja szkoleń dla członków komisji oraz sama organizacja siedzib w miejscach, które najczęściej są dziś zamknięte.

Od trzech tygodni ograniczamy każdy kontakt z nieznaną osobą i nawet robienie zakupów odbywa się najczęściej z zachowaniem środków ostrożności i z lękiem przed zarażeniem się. “Jedno jest pewne – nie jesteśmy w stanie uciec od bezpośredniego kontaktu, zarówno pomiędzy członkami komisji, jak i osobami głosującymi.” – zaznacza Michał Pasieczny, wskazując że aktualnie wpływają rezygnacje od kolejnych członków komisji wyborczych, którzy boją się o swoje zdrowie i życie. “Troska o mieszkańców wpisana jest w misję urzędu. Dlatego czuję się zobowiązany, aby dołożyć wszelkich starań i zadbać nie tylko o zdrowie i życie mieszkańców naszej gminy, ale i wszystkich Polaków.” – kończy list burmistrz Rumi, prosząc o przeniesienie terminu wyborów.

Z pełną treścią listu można zapoznać się TUTAJ. Rzeczywiście, jeśli nie uporamy się do 10 maja z pandemią, a wypowiedzi ekspertów na to nie wskazują, bezpieczne wybory w tym terminie trudno sobie wyobrazić.

Źródło: UM Rumia

To nie pora na wybory! - apeluje burmistrz Rumi