Edyp w Miejskim Domu Kultury! – premiera online

Edyp w Miejskim Domu Kultury! – premiera online

- kategoria Aktualności, Kultura, Miejski Dom Kultury
Edyp w Miejskim Domu Kultury! - premiera online

W sobotę 12 września o godzinie 18.00 zaplanowano kolejną i ostatnią premierę w ramach projektu Teatr w twoim monitorze. Na spektakl zaprasza Miejski Dom Kultury w Rumi oraz Zawodowy Teatr MDK.

Sztuka „Edyp” na podstawie „Króla Edypa” Sofoklesa zostanie zamieszczona na kanale Youtube MDK RUMIA oraz na Facebooku MDK RUMIA. Adaptacji podjął się Piotr Lewicki – reżyser i odtwórca głównej roli w jednej osobie.

Jest to ostatni spektakl, który został zrealizowany w ramach projektu Teatr w twoim monitorze. Dotychczas MDK udostępnił przedstawienia: Pierwsza Lepsza, Dyzio w krainie wyobraźni oraz Noc Helvera. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Antyczny tekst dostosowany do współczesnego odbiorcy, nabierze innego charakteru dzięki zupełnie innej scenografii – mówi Piotr Lewicki. – W porównaniu do wersji scenicznych niektóre elementy zmieniamy. „Edypa” nagrywamy w zakładzie papierniczym, tym razem ukażemy inne kierunki, inną perspektywę. Pierwszy raz produkujemy teatr w formie telewizyjnej. To bardzo rozwijające doświadczenie dla aktorów Zawodowego Teatru MDK – podkreśla aktor. – Nie ma jednak tej energii, która wytwarza się, kiedy widzowie są na widowni. No i też troszeczkę inny sposób grania, ze względu na zbliżenia kamery gramy subtelniej.

Opis spektaklu:

Mieszkańców Teb dotknęła klątwa bogów. Miasto wymiera, zaraza odbiera życie zarówno dzieciom, jak i starcom. Głód sprawia, że nawet nie tak dawno silni mężczyźni stają się cieniem samych siebie. W takich okolicznościach władca Edyp postanawia wysłać brata swej żony, Kreona do Delf, chcąc aby wyrocznia dała odpowiedź jak ratować miasto.

Szybko okazuje się, że to nie w Delfach jest odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie. To Teby – miasto przeklęte i jego władca są odpowiedzią na wszystkie pytania.

Edyp musi stawić czoła zagadkom, które bogowie na niego zsyłają. Jest sam, bo sam być chce. Buduje wokół siebie mur podejrzeń i knowań, zniechęcając wszystkich wokół. Tworzy w swojej głowie obrazy, które doprowadzają do ostatecznej klęski nie tylko jego najbliższych, ale i jego samego.

Twórcy spektaklu składają specjalne podziękowania dla Pana Marka Iwańskiego z zakładu papierniczego „Ima” z Rumi za udostępnienie przestrzeni do nagrania spektaklu oraz Panu Andrzejowi Lewickiemu za pomoc przy realizacji spektaklu.

Edyp w Miejskim Domu Kultury! - premiera online

Źródło: MDK Rumia

Edyp w Miejskim Domu Kultury! - premiera online

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *