Fotowoltaika. Pewna korzyść

Fotowoltaika. Pewna korzyść

- kategoria Aktualności, Artykuł sponsorowany
@Gazeta Rumska
Fotowoltaika. Pewna korzyść Instalacja fotowoltaiczna może być też umiejscowiona poza budynkiem

Na dachach coraz większej liczby domów w naszym kraju zauważyć można instalacje panelowe, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z fotowoltaiką, jednak w rzeczywistości część tych instalacji to kolektory słoneczne. Czym różnią się między sobą panele i kolektory?

 Panele słoneczne a kolektory słoneczne – czym się różnią?

Najprostszym rozróżnieniem jest ich funkcjonalność – panele słoneczne generują energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne generują ciepło.

Kolektory stosuje się głównie do podgrzewania wody użytkowej, podczas gdy panele do wytworzenia prądu.

Poza wizualnym podobieństwem, obie instalacje znacząco różnią się także technologicznie. Panele fotowoltaiczne są w 100% bezobsługowe, podczas gdy kolektory wymagają serwisowania, ze względu na bardziej złożoną konstrukcję oraz na fakt, że elementem kolektora jest glikol, który raz na jakiś czas należy wymieniać.

Czy zatem panele fotowoltaiczne i solary stanowią dla siebie konkurencję?

Nie, są dla siebie komplementarne. Coraz częściej łączy się je w większe instalacje, które użytkownikowi zapewniają zarówno energię elektryczną, jak i cieplną.

Jak przygotować się do instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która nie wymaga od przyszłego użytkownika przygotowań technicznych, tj. przebudowy domu/dachu, zakupu niezbędnych elementów instalacji itp. Cały proces przygotowany i przeprowadzony jest przez Wykonawcę, który zaprojektuje, wykona i da użytkownikowi wieloletnią gwarancję, która potwierdza jego doświadczenie i jakość instalowanych paneli.

Przyszły użytkownik powinien jednak, w pełni wspierany przez doradców Sun Home, zadbać o odpowiednie warunki umowy z dostawcą energii. Należy z nim podpisać umowę kompleksową, która uwzględni w swych zapisach:

  •  zarówno opłaty za energię, jak i za jej przesył do sieci,
  •  roczne okresy rozliczeniowe, a jeśli nie ma takiej możliwości – należy zaznaczyć w umowie, że nadwyżki z poprzednich okresów rozliczeniowych przechodzą na następne (to szalenie ważne, ponieważ bez tego nie zbilansujemy nadmiaru z okresu wiosenno-letniego z zimowym niedoborem. Innymi słowy – nadmiar energii z lata nam przepadnie, a zimą i tak będziemy płacić za zużywany prąd),
  •  szybką wymianę licznika na licznik dwukierunkowy.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że kompleksowe umowy dotyczące przesyłu wytworzonej energii możliwe są do podpisania wyłącznie w przypadku, gdy dystrybutor sieci i dostawca energii to jedna firma. W Polsce zniesiono monopol na sprzedaż prądu przez firmy, które jednocześnie odpowiadają za sieć (można więc, w praktyce, mieć sieć firmy Energa, a prąd kupować od PGE), jednakże gdy myślimy o fotowoltaice – umowę możemy podpisać tylko z jedną firmą (operatorem sieci w miejscu instalacji).

Fotowoltaika. Pewna korzyść
Nasza flota dojedzie wszędzie.
Estetyka instalacji fotowoltaicznych – na co zwrócić uwagę?

Instalacje fotowoltaiczne stanowią dziś istotny element krajobrazu polskiej architektury. Rosnące zainteresowanie pozyskiwaniem energii ze słońca sprawia, że producenci paneli coraz większą uwagę przykładają nie tylko do ich funkcjonalności, ale również do estetyki ich wykonania.

Oczywiście, na ogólną estetykę instalacji wpływa także sposób jej ułożenia względem okien dachowych i komina – warto zatem, na etapie planowania instalacji, uzgodnić z wykonawcą, jak dokładnie instalacja będzie wyglądać i dobrać takie panele, które idealnie wkomponują się w konstrukcję dachu.

W ofercie firmy Sun Home znaleźć można między innymi panele LONGI Solar, które dzięki swojemu nowoczesnemu, a jednocześnie bardzo uniwersalnemu wyglądowi zawdzięczają swoją popularność. Bezramkowa budowa i jednolity kolor paneli sprawia, że instalacja wygląda spójnie, niezależnie od jej wielkości.

Profesjonalnie zaprojektowana i wykonana instalacja wygląda estetycznie na każdej powierzchni – niezależnie od koloru czy budowy podłoża.

Jak podkreśla szef oddziału firmy w Rumi Marek Ogonek, warto się pospieszyć, gdyż wnioski o dofinansowanie 5 tys. zł z rządowego programu „Mój Prąd” można składać tylko do 18 grudnia 2020 r.

Fotowoltaika. Pewna korzyść
Zapraszamy do nowego oddziału w Rumi!

Zapraszamy do nowego oddziału w Rumi!

SUN HOME Oddział Rumia
ul Gdańska 29, 84-230 Rumia

sunhome.biuro@gmail.com
Tel. 790-632-939
www.sunhome.com.pl

Fotowoltaika. Pewna korzyść

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *