Pomorze przygotowuje się do budowy farm wiatrowych na Bałtyku

Pomorze przygotowuje się do budowy farm wiatrowych na Bałtyku

- kategoria Aktualności, Ciekawostki, Polska i świat
Pomorze przygotowuje się do budowy farm wiatrowych na Bałtyku

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego podpisano w piątek 25 września deklarację powołania inicjatywy „Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku”. Akcję zapoczątkowała spółka Rumia Invest Park. Jej głównym zadaniem jest zgrupowanie reprezentantów różnych sektorów, którzy chcą uczestniczyć w budowie farm wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Pomorska inicjatywa ma przygotować region do skali wyzwań związanych z budową około 6-gigawatowych farm wiatrowych. Mają one powstać do 2030 roku. Strony, które podpisały dokument, zapowiedziały współpracę i wymianę dobrych praktyk w obszarach umożliwiających wsparcie przedsiębiorców, rozwój kontaktów gospodarczych, przygotowanie kadry, wykorzystanie potencjału badawczo-rozwojowego oraz budowę świadomości społecznej.

Wśród sygnatariuszy znaleźli się włodarze województwa pomorskiego i lokalnych samorządów, a także przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji branżowych, sektora edukacji oraz przedsiębiorcy. Inicjatywa pozostaje jednak wciąż otwarta na wszystkie podmioty, które chcą uczestniczyć w tworzeniu nowego sektora. Budowa farm wiatrowych stanowi ogromne wyzwanie, a powodzenie przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od przygotowania regionu pomorskiego, który będzie miejscem głównych inwestycji.

Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej na terenie Rumi

Jednym z zamierzeń pomorskiej inicjatywy jest przygotowanie kadr niezbędnych do budowy i obsługi farm wiatrowych mających się pojawić już w 2025 roku. W tym celu na terenie Rumi powstanie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, które pozwoli polskim firmom budować łańcuch dostaw, bazując na lokalnych zasobach. Centrum będzie pełnić funkcję miejsca specjalistycznych szkoleń i zdobywania niezbędnych uprawnień.

Budowa farm wiatrowych na Bałtyku może być jedną z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu energetycznego. Przedsięwzięcie jest warte miliardy złotych i z biegiem lat ma zaspokoić nawet 20% krajowego zapotrzebowania na energię. Wyliczenia ekspertów pokazują, że zainstalowanie morskich farm wiatrowych o mocy 6 gigawatów do 2030 roku stworzy 77 tysięcy miejsc pracy w całym kraju i wygeneruje około 60 miliardów złotych wartości dodanej do PKB. Będą to inwestycje warte miliardy złotych, do zrealizowania których potrzebny jest odpowiedni port oraz rozległe zaplecze przemysłowo-usługowe na lądzie.

Do gdyńskiego portu wpływać będą elementy konstrukcyjne – tam będą też składane i stamtąd wypłyną, by ostatecznie stanąć w morzu. Z kolei na terenie okolicznych gmin mogą funkcjonować zakłady produkujące najróżniejsze materiały na potrzeby farm wiatrowych oraz firmy obsługujące budowę. W wieloletniej perspektywie udział w tak ogromnym przedsięwzięciu zapewni rozwój całego regionu, który będzie zaangażowany w proces budowy, eksploatacji oraz późniejszy serwis morskich farm wiatrowych.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2022 rok, a związane z tym prace oraz obsługa serwisowa będą realizowane nieprzerwanie przez co najmniej 18 lat.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Pomorze przygotowuje się do budowy farm wiatrowych na Bałtyku

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *