Październikowe zestawienie inwestycji miejskich

Październikowe zestawienie inwestycji miejskich

- kategoria Aktualności, Miasto
Październikowe zestawienie inwestycji miejskich Fot. UM Rumia

Trwa lub też dobiega końca realizacja inwestycji miejskich, które związane są między innymi z transportem, bezpieczeństwem oraz rekreacją. Informacje szczegółowe w kwestii bieżących działalności można znaleźć w poniższym zestawieniu:

Plac zabaw Smyk

Na przełomie lutego i marca 2020 r. firma Smyk przeprowadziła akcję „Smok za Smoka”. Polegała ona na wymianie zużytych już smoczków na pluszaki. Smoczki trafiły do recyklingu, z odzyskanego materiału zostało natomiast stworzone wyposażenie placu zabaw.

Rumia zwyciężyła w plebiscycie internetowym, więc w ramach inwestycji – finansowanej przez firmę Smyk – plac zabaw zlokalizowany przy ul. Starowiejskiej zostanie uzupełniony przez duży przyrząd rekreacyjny, zawierający trzy zjeżdżalnie.

W chwili obecnej postępują prace projektowe. Do końca października inwestor powinien uzyskać wszelkie zgody na realizację zadania. Następnie powinny ruszyć prace związane z przygotowaniem terenu i montażem urządzeń.

Przebudowa skweru Derdowskiego i Wybickiego

Wykonawca zakończył prace związane z likwidacją terenowych schodów i wyprofilowaniem chodnika. Powinno to zwiększyć dostępność skweru dla osób niepełnosprawnych oraz rowerzystów. Wykonana została także nawierzchnia z płytek betonowych.

W ciągu najbliższych tygodni zostaną zamontowane stylizowane latarnie oświetleniowe, oprawy doziemne iluminacji świetlnych oraz szafka zasilająca. Zostanie również uzupełniona kamienna nawierzchnia znajdująca się przy pomniku oraz postument pomnika. Planowane są również prace przy budowie ogrodzenia

Ostatnim etapem inwestycji będzie zagospodarowanie terenów zielonych. Przybędzie więc drzew, krzewów i traw ozdobnych. Pojawią się także elementy małej architektury, takie jak: ławki, donice, kosze na śmieci czy stojak na rowery. Inwestycje będą realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych

Dwanaście przejść dla pieszych zyska do końca października nowoczesne oświetlenie. Głównym celem inwestycji, realizowanej w ramach Budżetu Obywatelskiego, jest poprawa widoczności pieszych. Koszt całego zadania to 145 tys. zł. Trwa również projektowanie kolejnych czterech doświetleń przejść dla pieszych.

Przejścia, o których mowa, to:
– ul. Dąbrowskiego 14D/16,
– ul. Dąbrowskiego 21/22,
– ul. Dębogórska 29,
– ul. Dębogórska 31/33,
– ul. Dębogórska 49,
– ul. Gdańska 28,
– ul. Gdańska 33,
– ul. Kosynierów 31,
– ul. Kosynierów 48/48A,
– ul. Starowiejska 9,
– ul. Starowiejska 49,
– ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego 66.

Budowa ulicy Pomorskiej

Zakończyła się budowa nawierzchni drogowej, chodników i ścieżki rowerowej na ul. Pomorskiej. W październiku rozpoczną się dodatkowe prace związane z budową sygnalizacji świetlnej przy Lidlu. Ostatnim elementem będzie montaż specjalnego doświetlenia przejść dla pieszych. Koszt całej inwestycji to blisko 4 mln zł.

Inwestycja jest realizowana wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Wejherowie ze środków zdobytych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Budowa ulicy Żwirki i Wigury

Dobiega końca montaż elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, a więc progów zwalniających oraz inteligentnych przejść dla pieszych w rejonie „dojścia do szkoły”, czyli skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury z ul. Sienkiewicza i Okrężną oraz ul. Ceynowy z ul. Sienkiewicza. Gmina czeka na przyłączenie przez pracowników grupy Energa elementów aktywnych przejść dla pieszych do sieci elektroenergetycznej.

Inwestycja realizowana jest ze środków zewnętrznych.

Węzeł integracyjny z tunelem

Rozpoczęła się przebudowa drogi krajowej nr 6 (ul. Sobieskiego). Modernizacja obejmuje wykonanie skrzyżowania wraz zatokami autobusowymi, chodnikami oraz ścieżkami rowerowymi, a także rozbudowę między innymi sieci gazowej, teletechnicznej, elektrycznej oraz kanalizacji deszczowej.

Wykonawcy udało się również wprowadzić trzy z kilkudziesięciu rur od obudowy tunelu w Janowie, prace są realizowane metodą pipe roofing. Jest to bezwykopowa metoda budowy tuneli i przejść podziemnych.

Budowa ulicy Konopnickiej

Wykonawca zakończył budowę układu drogowego, czyli chodników, zatok postojowych, nawierzchni jezdni oraz elementów bezpieczeństwa na całym odcinku ul. Konopnickiej. Ostatnim etapem inwestycji będzie wykonanie oznakowania pionowego i poziomego i zagospodarowanie terenu zielonego.

Inwestycja realizowana jest ze środków zewnętrznych.

Rewitalizacja Zagórza

Zakończono przebudowę sieci wodociągowej w ul. Kombatantów. Obecnie wykonawca realizuje roboty związane z: przebudową sieci wodociągowej w ul. Zakole, renowacją sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Kombatantów, przebudową sieci gazowej i elektroenergetycznej, remontem przyłączy wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej.

Równolegle budowane są chodniki oraz ścieżki rowerowe i rekreacyjne na terenie dziedzińca centralnego, a także powstają miejsca postojowe przy budynkach na ul. Sabata, Kombatantów i Młyńskiej.

W październiku rozpoczną się prace związane z przebudową ul. Sabata na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z ul. Młyńską. Roboty będą prowadzone po stronie, którą na co dzień odbywa się ruch w kierunku Łężyc.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Październikowe zestawienie inwestycji miejskich

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *