Rumia bliżej Gdyni. Czy będzie nowa droga łącząca Rumię z Trójmiastem?

Rumia bliżej Gdyni. Czy będzie nowa droga łącząca Rumię z Trójmiastem?

- kategoria Aktualności, Miasto
Rumia bliżej Gdyni. Czy będzie nowa droga łącząca Rumię z Trójmiastem?

Jak wiele czasu trzeba poświęcić, by – szczególnie w godzinach szczytu – przejechać z Trójmiasta do Rumi? O tym wie sporo kierowców, nie tylko tych pracujących w Gdyni lub Gdańsku. Obecnie funkcjonujące trasy Hutnicza–Dąbrowskiego czy Morska–Sobieskiego są przeciążone do granic możliwej przepustowości.

Widać jednak „zielone światło w tunelu” i wcale nie dotyczy to budowanego właśnie tunelu pod SKM Janowo – powstaje bowiem projekt budowy nowej Drogi Trzech Powiatów. Kilka miesięcy temu Gdynia, Rumia i gmina Kosakowo ustaliły, że zapłacą za koncepcję drogi, która dodatkowo połączy Gdynię z Rumią.

W pewnym sensie taka droga już istnieje. To tzw. „popiełówka” – wąski pas jezdni technicznej, należący do elektrociepłowni PGE Energia. Obecnie służy rowerzystom i działkowcom, a korzystający z niej czasami kierowcy aut muszą liczyć się z otrzymaniem mandatu. Przebiega także przez nieużytki, na których planowana jest Dolina Logistyczna, mająca przede wszystkim być zapleczem dla rozbudowy infrastruktury Portu Gdynia.

Warto zaznaczyć, że liderem projektu budowy Drogi Trzech Powiatów jest miasto Rumia, a szczegóły techniczne drogi, liczba pasów ruchu czy jezdni będą wynikały z analiz, które są częścią planowanej koncepcji. W tym momencie możemy określić jedynie długość drogi, będzie ona wynosić niespełna 7 kilometrów – informuje Michał Pasieczny, burmistrz Rumi, powołując jednocześnie specjalnego pełnomocnika na potrzeby projektu.

Znane są jednak ulice będące wlotami–wylotami drogi: ul. Pucka w Gdyni i ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi, co zapewne jeszcze bardziej przesunie tereny inwestycyjne Rumi na północ.

Jakie są szanse na budowę nowej drogi? Jak widać duże, gdyż według najnowszych danych ma ona zostać włączona do rządowego projektu Drogi Czerwonej, na który podobno są już zabezpieczone środki oraz być częścią OPAT włączającą ją do drogi wojewódzkiej nr 216, prowadzącej do Pucka.

Może warto też pomyśleć o skutecznym lobby dla tego projektu, bowiem szybka budowa Drogi Trzech Powiatów to nie tylko lokalne rozwiązanie komunikacyjne, ale także istotne dla wszystkich podróżujących, szczególnie latem, z całej Polski na Półwysep Helski.

Rumia bliżej Gdyni. Czy będzie nowa droga łącząca Rumię z Trójmiastem?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *