Rumianie pomogli ogrodnikom i handlarzom poszkodowanym przez restrykcje

Rumianie pomogli ogrodnikom i handlarzom poszkodowanym przez restrykcje

- kategoria Aktualności, Miasto
Rumianie pomogli ogrodnikom i handlarzom poszkodowanym przez restrykcje

W piątkowe popołudnie 30 października rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w związku z rosnącą liczbą zakażeń. W ciężkiej sytuacji znaleźli się ogrodnicy i handlarze, którzy przez ostatnie miesiące pracowali na to, by w uroczystość Wszystkich Świętych zarobić na handlu nagrobnymi kwiatami.

W całej Polsce powstało wiele oddolnych i odgórnych inicjatyw, mających za zadanie pomóc przedsiębiorcom. Obiecana została pomoc od rządu – z poniedziałkowego rozporządzenia wynika, że zalegające chryzantemy będą skupowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie wniosków, które można składać do 6 listopada. W Rumi pomocną dłoń wyciągnął Urząd Miasta oraz mieszkańcy.

Jeszcze w piątek burmistrz Michał Pasieczny zadecydował o odkupieniu od kilku lokalnych przedsiębiorców chryzantem oraz innych kwiatów, które pierwotnie miały zdobić groby naszych bliskich. Rośliny pojawiły się w mieście jako dodatkowe nasadzenia.

Solidarność rumian

Odzew na facebookowego posta w tej sprawie był tak ogromny, że Rumia zdecydowała się zorganizować także „Kiermasz solidarności z rumskimi ogrodnikami”. Odbył się od 2 listopada (poniedziałek) w godz. 15:00-19:00 na parkingu MOSiR-u. Zarejestrowani sprzedawcy mogli sprzedawać ozdobne kwiaty bez ponoszenia opłat.

Apel o wsparcie akcji odniósł pozytywny skutek. Nie zabrakło klientów, a ci, którzy zakupili rośliny wyłącznie w geście solidarności, nie mając dla nich żadnego zastosowania, zostawiali je w wyznaczonym punkcie. Dzięki temu około 500 kwiatów zostało wykorzystanych do stworzenia „kwietnej alei solidarności” na ul. Dąbrowskiego.

Zdajemy sobie sprawę, że wsparcia samorządu potrzebują też inne branże, między innymi lokale gastronomiczne czy siłownie. Jednym łatwiej jest nam pomóc, innym trudniej, ale nie ulega wątpliwości, że wszyscy na tę pomoc zasługują. Będziemy szukać różnych sposobów, by w miarę naszych możliwości realizować to wsparcie – skomentował sytuację wiceburmistrz Ariel Sinicki, dziękując mieszkańcom.

Urząd miasta wspomógł też lokalnych przedsiębiorców, którzy zainwestowali w sezonowe stoiska przy rumskich cmentarzach, przedłużając im możliwość handlu do 8 listopada, bez dodatkowych opłat.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Rumianie pomogli ogrodnikom i handlarzom poszkodowanym przez restrykcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *