Betonowy plac Szkoły Podstawowej nr 7 zamieni się w zielone patio

Betonowy plac Szkoły Podstawowej nr 7 zamieni się w zielone patio

- kategoria Aktualności, Edukacja
Betonowy plac Szkoły Podstawowej nr 7 zamieni się w zielone patio

Projekt „Zielone patio – Szkoła Podstawowa nr 7”, przygotowany przez Urząd Miasta, zwyciężył w konkursie „Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura”. Przedsięwzięcie zakłada zmianę szkolnego betonowego dziedzińca w świeże i ekologiczne miejsce rekreacji.

Projekt „Miasto z klimatem” zainicjowało pierwotnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Główny cel to ochrona polskich miast przed skutkami zmian klimatu oraz poprawa jakości życia ich mieszkańców.

Zielono-niebieska infrastruktura jest niezmiernie istotna w miastach. Zapobiega powodziom, tworzy przyjemny mikroklimat, przyczynia się do zróżnicowania środowiska w mieście. Zielone dachy, zielone ściany, tereny zielone, nowe nasadzenia, magazynowanie wody opadowej – to wszystko ma wpływ na jakość życia w miastach z jednej strony, a z drugiej ogranicza presję na środowisko – wyjaśnia Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Dzięki zdobytym pieniądzom plac zmieni się nie do poznania

Samorządy rywalizowały łącznie o 10 milionów złotych dofinansowania w dwóch kategoriach konkursowych: dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców oraz miast do 100 tysięcy mieszkańców. W pierwszej kategorii zwyciężył projekt „Zielone podwórka – parki kieszonkowe w starych dzielnicach Wałbrzycha”, w drugiej natomiast nasze miasto.

Dzięki finansom, które udało się zdobyć, betonowy plac pośrodku Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi przeobrazi się w ekologiczne patio. Inwestycja ma nie tylko poprawić estetykę, ale również wpłynąć korzystnie na mikroklimat otoczonej zabudową przestrzeni oraz przyczynić się do lokalnego obniżenia temperatury.

Jak zmieni się plac pośrodku szkoły?

Scenariusz projektu zakłada udoskonalenie zabetonowanego patio o powierzchni ponad 500 m2. Dziedziniec ma się stać przyjaznym środowiskiem, z nowymi nawierzchniami przepuszczalnymi, ścieżkami z zielenią oraz elementami małej architektury.

Ma również powstać tzw. suchy ogród deszczowy oraz dwa ogrody deszczowe w pojemnikach. Gromadzone wody opadowe będą wspomagać wzrost roślinności, a sama zieleń będzie stanowić biologiczny zbiornik wodny.

Zielone patio pozwoli na wprowadzenie wielu innowacji podczas różnych zajęć. Nasi uczniowie będą mogli cieszyć się zieloną przestrzenią i dbać o nią, a wykształcone nawyki przeniosą na życie codzienne. Pragniemy, aby dzieci mogły zdobywać wiedzę poprzez doświadczanie otaczającej nas rzeczywistości. Nauczyciele wykorzystają ten teren do prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu, a uczniowie będą mogli się zrelaksować i zregenerować w wolnym czasie. W naszej szkole będzie się lepiej pracowało i uczyło – przekonuje Liliana Król, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Rumi.

Zadanie zostanie w 50% sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szacowany koszt inwestycji to 213 tysięcy złotych.

Projekt będzie realizowany od stycznia do czerwca 2021 roku.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Betonowy plac Szkoły Podstawowej nr 7 zamieni się w zielone patio